سلبریتی چیست؟ اسیر توهم سلبریتی نشویم!

سلبریتی‌ها با نشانه‌هایی که از خود بر گوشه و کنار زندگی ما بر جای می‌گذارند، به راحتی می‌توانند توده‌های عظیمی از مردم را با خود همراه کنند. آن‌ها همه جا هستند و بی‌ارزش‌ترین اطلاعات زندگی‌شان را در قالب اخباری مهم به خورد طرفدارانشان می‌دهند.

“سلبریتی” واژه ای است که معمولا برای افراد معروف به کار می رود، افرادی که طرفداران زیادی دارند. این افراد می توانند خواننده، بازیگر، فوتبالیست، ورزشکار، مجری تلویزیون و یا هر فردی باشد که عمدا از خود ردپای پر رنگی در جامعه به جای می گذارد.
شاید بسیاری از افراد دوست داشته باشند روزی سلبریتی شوند اما از آنجایی که هر حرفه ای سختی های خاص خودش را دارد، سلبریتی بودن هم همینطور است. چرا که دائم در کانون توجه هستند و کوچکترین حرکاتشان ممکن است حواشی زیادی برایشان به وجود آورد. ر جامعه معاصر سلبریتی بودن لزوما به این معنی نیست که یک فرد در مقایسه با میانگین افراد آن جامعه از استعداد و مهارت بیشتری برخوردار است، بلکه صرفا به این معنی است که یک نفر بهتر از دیگران توانسته کالایی یا آنچه را که مردم می خواهند، به خوردشان دهد.
فرقی ندارد این کالا، زیبایی از سبک بازیگران باشد یا فعالیت های بشردوستانه وسفیر صلح شدن آن ها، مهم این است که مردم با دیدن آن بتوانند رویایی از آن چه را که ندارند، درسر بپرورانند. به همین خاطر است که با بررسی سلبریتی های هر جامعه می توان به فرهنگ توده ای و شکاف های اصلی آن جامعه در یک دوره مشخص پی برد. چرا که علاقه به آدم های مشهور، انعکاسی از ارزش های جمعی و نمایش رابطه پیچیده میان انتظارات اجتماعی و واقعیت های اجتماعی- اقتصادی است.

Actor James Franco

این سلبریتی‌های دلسوز!

احتمالا شما هم عکس های اینستاگرامی سلبریتی ها با بچه های کار را یادتان است. فکر می کنم ماجرا مربوط به یکی دو سال پیش بود. ستاره های سینما، این سلبریتی های دلسوز و مهربان، در خیابان های شهر با بچه های هفت، هشت ساله گرسنه و خسته از کار عکس می گرفتند و عکس های رنگارنگشان را در شبکه های اجتماعی با ما به اشتراک می گذاشتند. اسمش این بود: کمپین عکس سلفی با کودکان کار. هر کلمه این عبارت بیشتر شبیه خنجری به گلوی کودکان کار بود تا کمک به ان ها؛ کمپین، عکس، سلفی و …
احتیاجی به گفتن ندارد که بعد از این کمپین وضعیت کودکان کار بهتر نشد. آن ها هم چنان کار می کنند، کتک می خورند، کودکی نمی کنند و قربانی می شوند.
قرارنیست فقط تقصیر را به گردن سلبریتی ها بیندازیم، اما سوال این جاست که این کمپین در نهایت چه فایده ای داشت؟ کمپین عکس سلفی با کودکان کار، بیشتر برای کودکان کار بود یا برای سلبریتی های دلسوز و مهربان؟ آن ها بیشتر دیده شدند یا کودکان کار؟ اصلا برای کودکی که به جای درس و مدرسه در خیایان فال می فروشد، عکس گرفتن با یک ستاره سینما چه فایده ای دارد؟با نگاه کردن به این کمپین و فعالیت های حاشیه ای بسیاری از سلبریتی ها به خوبی می توانید مهم ترین ویژگی های آن ها در عرصه اجتماعی را متوجه شوید.  دردنیای سلبریتی ها همه چیز در خدمت شهرت و بالارفتن مقبولیت آن ها در میان عامه مردم است. فرهنگ شهرت به طرز عجیبی با ساده سازی مفاهیم مختلف وفریب اذهان عمومی مردم عجین شده است.

سلبریتی ها نسخه ساده شده و دم دستی ای از کمک، صلح، انسان دوستی، مبارزه با فقر، حیوان دوستی، نژاد پرستی و…هستند که این ها را را با کارهایی نظیر به سرپرستی گرفتن کودکان ، شرکت در کمپین های محیط زیست و عکس گرفتن با کودکان کار به مخاطبان میلیونی خود نشان می دهند، بی آن که کاری در جهت حل ریشه ای آن مشکل کنند.

دلیلش هم مشخص است، آن ها سلبریتی هستند، نه تکنسین و پزشک و جامعه شناس. چون” دیده شدن” هدف است و بقیه چیزها وسیله و این دقیقا همان نکته ای است که از نگاه بیشتر مخاطبان و طرفداران آن ها پنهان می ماند. آن ها دست به کارهایی می زنند که در قالب عکس، تصویر و رسانه های جمعی قابل نمایش باشد. به همین خاطر با وجود این که به بی فایده بودن کارهای حاشیه ای و بشردوستانه خود واقف اند، به انجام آن ادامه می دهند. چرا که برای فراموش نشدن نیاز دارند به شکل های متنوع، در عرصه های مختلف خود را به طرفدارانشان یادآوری کنند.

تاثیر سلبریتی‌ها بر جامعه

سلبریتی ها با نشانه هایی که از خود بر گوشه و کنار زندگی ما به جای می گذارند، به راحتی می توانند توده های عظیمی از مردم را با خود همراه کنند. آن ها همه جا هستند و بی ارزش ترین اطلاعات زندگی شان را در قالب اخباری مهم به طرفدارانشان می دهند. . به همین دلیل مردم به راحتی سوار بر موج ارزش ها و هنجارهای ساده آن ها شده و الگوی زندگی و رفتاری آن ها را تقلید می کنند تا بلکه در جزیی ترین نمودهای زندگی شبیه شان بشوند.
وابستگی و پیروی مردم از همین ارزش ها و هنجارهای کوتاه مدت، که بسته به هر شرایطی از سوی هر سلبریتی تغییر می کند، سبب می شود مردم پیوسته در حال گذار از ارزش هایی به ارزش های دیگر باشند و هویت مشخص و قابل اتکایی نداشته باشند و این از بزرگ ترین آسیب های جوامع امروز است.
اما یکی دیگر از مهم ترین تاثیراتی که سلبریتی ها به صورت غیرمستقیم بر جامعه خود می گذارند، ریشه در همان چیزی دارد که آنان را درعرصه اجتماع مطرح کرده است، یعنی شهرت. از آن جایی که معروفیت خیل عظیمی از سلبریتی ها در جامعه امروز، وابسته به ویژگی های انتسابی و ارزش های غالب رسانه ای (و نه استعداد و لیاقت آن هاست) طرفداران و مخاطبان آنان نیز با گره زدن وضعیت خود به آنان،  این آرزو را در سر می پرورانند که روزی بتوانند به جایگاه آن ها دست پیدا کنند. به همین دلیل است که مردم شهرت را نه یک فرایند طولانی مدت، که اتفاقی معجزه آسا می دانند که ممکن است روزی زندگی‌شان را زیر و رو کنند.

جمع بندی آنکه …

مخاطب این یادداشت، هربار که با موج رسانه ای از طرف سلبریتی ها مواجه شد، فقط یک سؤال از خودش بپرسد: امروز با این رفتار، کدام یک از ارزش ها، در معرض کالایی شدن قرار گرفته است؟ چگونه چنین افرادی که ثبات شخصیتی ندارند قابلیت الگوسازی برای نوجوان و جوان این کشور را پیدا می‌کنند؟  اساسا اینکه حق سَرک کشیدن به زندگی سلبریتی‌ها را داریم یا نه جای بحث نیست زیرا اگر علاقه‌مند نیز نباشیم به فراخور عملکرد ایشان در معرض ریز و درشت زندگی‌هایشان خواهیم بود، اما مسئله‌ی اصلی این است که اساسا چرا باید فرهنگ جامعه در سمت و سویی پیش رود که افراد خاص در حرفه‌هایی محدود برای دیگران تعیین تکلیف کنند و فرهنگ جامعه را با دانسته‌های ناقص خود پیش برند؟.

منبع : تبیان
ارسال شده در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع رویدادها , سلبریتی ها
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان