بهترین گیاهان دارویی برای کودکان

تقریبا هر نوع گیاه دارویی که برای یک فرد بزرگسال ایمن است، مادامی که در تنظیم مقدار مصرفی، اندازه و وزن کمتر کودک در نظر گرفته شود، ایمن است. چنین گفته می شود که گیاهانی که عملکرد ملایم تری دارند، برای بنیه حساس تر کودکان مناسب تر هستند. در این مقاله بهترین گیاهان برای کودکان معرفی خواهند شد.


گیاهان ذکر شده در این مقاله مواردی هستند که اغلب برای کودکان توصیه می شوند. این گیاهان به طور کلی به عنوان گیاهان بی خطر و خوش خیم ، بدون هیچ گونه تجمع رسوبی یا عوارض جانبی در بدن شناخته می شوند. این گیاهان “ملایم” می توانند بسیار قدرتمند و موثر باشند، اما آنها به شیوه ای مهربان تر از سایر گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی با عملکرد قوی عمل می کنند.
این گیاهان به طور کلی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند، سیستم عصبی را مستحکم می کنند و با روش های بسیاری، توانایی ذاتی بدن را برای بهبودی خود حمایت می کنند. آنها باید پایه ی مراقبت سلامتی گیاهی برای کودکان را تشکیل دهند.

بهترین گیاهان برای کودکان

رازیانه


(Pimpinellaanisum)
بخش های مورد استفاده: عمدتا دانه ها، اما برگ ها نیز مفید هستند.
مزایای رازیانه: رازیانه طی مدت زمانی طولانی به عنوان یک گیاه دارویی و ادویه ی آشپزی استفاده شده است و برای بیش از ۴،۰۰۰ سال کاشته شده است. این گیاه عمدتا به عنوان یک داروی ضد نفخ (خارج کننده گاز)، هضم کننده گرم استفاده می شود. رازیانه می تواند در درمان عفونت های ادراری خفیف و به عنوان یک خلط آور (برای کمک به خروج مخاط) در بیماری های تنفسی مفید باشد. این گیاه طعمی دلچسب مانند شیرین بیان دارد که بیشتر بچه ها از آن لذت می برند.
موارد استفاده پیشنهادی: این گیاه را به عنوان چای برای کولیک و سایر مشکلات گوارشی استفاده کنید. با توجه به طعم شیرین رازیانه، اغلب آن را با گیاهانی که طعم خیلی خوبی ندارند، ترکیب
می کنند تا مطبوع تر شوند. می توانید از این گیاه شربت خوشمزه ای تهیه کنید.

ریشه استراگال

(Astragalusmembranaceus)

بخش های قابل استفاده: ریشه ها

مزایا: به دلیل خاصیت اداپتوژنیک (سازگار کننده) و سفت کننده استراگالوس ، این گیاه گاهی اوقات جینسنگ جوانان نامیده می شود. در حالی که اکیناسه اولین خط دفاعی سیستم ایمنی را حمایت می کند، استراگالوس سیستم ایمنی عمیق را با کمک به بازسازی ذخایر مغز استخوان که سبب احیای دیواره محافظ بدن می شوند، تقویت می کند. مطالعات متعدد اثربخشی آن را در کمک به کودکان در طول شیمی درمانی و پرتودرمانی نشان داده اند.

ریشه استراگال

موارد استفاده پیشنهادی استراگال: بهترین استفاده استراگالوس به صورت چای برای کمک به بیماران برای غلبه بر بیماری درازمدت و انرژی کم و کمک به حمایت و ایجاد ایمنی است. ریشه این گیاه دقیقا مثل چوب معاینه (آبسلانگ) است که پزشکان استفاده می کنند و بچه ها ممکن است از جویدن آن لذت ببرند درست مانند چوب شیرین بیان. شما می توانید این گیاه را به سوپ ها و خوراک ها اضافه کنید؛ فقط یک یا دو ریشه این گیاه را (به صورت کامل یا خرد شده) در ظرف قرار دهید و چند ساعت بجوشانید.

سنبل الطیب (نعناع گربه ای)

(Nepetacataria)


بخش های مورد استفاده: برگ ها و گل ها
مزایا: در حالی که این گیاه، برای گربه ها لذت بخش است، گیاه بسیار آرام بخشی برای انسان ها است و برای از بین بردن انواع استرس استفاده می شود. این گیاه به ویژه برای کاهش تب و تسکین درد دندان در آوردن مفید است. این گیاه یک کمک کننده گوارش ترمیمی نیز است که برای از بین بردن دیر هضمی، اسهال و کولیک استفاده می شود. علف گربه برای کودکان بسیار توصیه می شود، زیرا آرامش بخش، تسکین دهنده درد و مهربان است.

موارد استفاده پیشنهادی: از این گیاه به صورت چای در طول روز برای کاهش درد دندان در آوردن استفاده کنید. سنبل الطیب کاملا تلخ مزه است، بنابراین آن را با گیاهان خوش طعم مانند جو دو سر و مرهم لیمو ترکیب کنید و یا آن را با آب میوه مخلوط کنید تا خوش طعم تر شود.برای کمک به هضم، چند قطره از تنتور گیاه را قبل از وعده های غذایی استفاده کنید. چند قطره تنتور قبل از خواب، به آرامش یک کودک بهانه گیر و پر سر و صدا کمک می کند. این گیاه یکی از بهترین گیاهان برای کاهش تب های دوران کودکی است. برای این منظور این گیاه را می توانید هم به صورت تنتور و هم به صورت تنقیه استفاده کنید.

بابونه

( Matricariarecutita، Anthemisnobilis و گونه های مرتبط)

بخش های مورد استفاده: در درجه اول گل ها اما برگ ها نیز مفید هستند.

مزایا: این گیاه کوچک، خواص شفا بخش شگفت انگیزی دارد. در نوک گلدار آن مقادیر غنی از نوعی روغن اسانس است که به عنوان یک عامل ضد التهابی قوی عمل می کند. با گل های این گیاه می توانید چایی بسیار تسکین دهنده و مفید برای اعصاب و هضم تهیه کنید. این گیاه به خصوص برای مشکلات گوارشی ناشی از استرس، از جمله کولیک مفید است.

موارد استفاده پیشنهادی: چای بابونه شیرین شده با عسل را می توان در طول روز برای آرام کردن کودک مضطرب یا عصبی تهیه کرد. روغن ماساژ ساخته شده با روغن اسانس بابونه می تواند برای اثرات آرام بخش مشابه و برای تسکین درد، عضلات دردناک استفاده شود. چند قطره از تنتور بابونه ،در صورت استفاده قبل از غذا ، به هضم کمک خواهد کرد.

شوید
(Anethumgraveolens)

بخش های مورد استفاده: در درجه اول دانه ها، اما برگ ها نیز خوش طعم هستند
مزایا: نام شوید(دیل) از دیلا ، یک کلمه قدیمی اهل اسکاندیناوی، می آید که به معنی “آرام کردن” است و شهرت نسبتا زیادی در آرام کردن و راحتی نوزادان و کودکان دارد. شوید کمک کننده گوارشی خوبی است و شهرت بیشتری برای خارج کردن گاز دارد. این گیاه یکی از شناخته شده ترین گیاهان برای از بین بردن فشار شکمی، کولیک و هضم عصبی در کودکان است. شوید منبع خوبی از منگنز، منیزیم و آهن است و حاوی کلسیم نیزمی باشد.

موارد استفاده پیشنهادی: شوید گیاه رایجی در آشپزی است. دم کرده این گیاه به صورت چای نیز، به تنهایی و یا با گیاهان دیگر، کاملا خوشطعم است.

اکیناسه یا سرخارگل

(Echinacea angustifolia، E. purpurea و گونه های مرتبط)

بخش های مورد استفاده: ریشه ها، برگ ها ، گل ها و دانه ها

مزایا: اکیناسه با افزایش فعالیت سلول های تیروئیدی ماکروفاژ کار می کند، در نتیجه اولین خط دفاعی بدن در برابر عفونت را تقویت می کند. اکیناسه یکی از مهمترین گیاهان در تحریک دستگاه ایمنی و مبارزه با عفونت است. اگر چه اکیناسه قدرتمند و مؤثر است، استفاده از آن نیز برای کودکان ایمن است و هیچ اثر جانبی یا تجمع رسوب شناخته شده ای نداشته است.

موارد استفاده پیشنهادی: لازم نیست اکیناسه هر روز مصرف شود اما بهترین موقع مصرف اکیناسه در شروع عفونت و یا زمانی است که احتیاط لازم است (یعنی هر کس در مراقبت روزانه بیمار است – کودک را در خانه نگه دارید و به او اکیناسه بدهید!). در اولین نشانه های سرماخوردگی یا آنفولانزا، اکیناسه را به شکل چای یا تنتور به منظور تقویت ایمنی و کمک به رفع عفونت استفاده کنید. بهترین حالت مصرف اکیناسه به صورت مکرر اما در مقادیر کم است.
به عنوان مثال، بزرگسالان می توانند هر ۳۰ تا ۴۰ دقیقه، نصف قاشق چای خوری تنتور یا یک چهارم فنجان چای را مصرف کنند، با مقدار تنظیم شده بر همین اساس برای کودکان(رجوع به جدول مقادیر مصرفی). همچنین اکیناسه به صورت چای یا تنتور برای عفونت های تنفسی و برونشینی کودکان مفید است و می تواند در یک اسپری برای تسکین درد گلو استفاده شود. برای درد لثه و التهاب دهان، از چای یا تنتور رقیق شده به عنوان دهانشویه استفاده کنید که می توانید آن را با نعناع یا روغن اسانس نعناع طعم دار کنید.
در حالی که مصرف اکیناسه به صورت داخلی مؤثرتر است، می توان آن را به عنوان عامل شستشو یا ضماد به صورت خارجی برای درمان عفونت های پوستی استفاده کرد.
احتیاط: اکیناسه مانند بابونه، عضو خانواده مرکب است و ممکن است در افراد نادری واکنش آلرژیک ایجاد کند. اگر کودک شما بسیار حساس است و یا مستعد آلرژی می باشد، قبل از معرفی اکیناسه به او، آزمایش پچ را انجام دهید.
توجه: با توجه به تقاضای زیاد برای این گیاه، اکیناسه به طور بی رحمانه از زیستگاه بومی اش برداشت شده است و در حال تبدیل شدن به گیاهی نادر درطبیعت است، بنابراین از اکیناسه وحشی یا برداشت شده از جنگل استفاده نکنید. به جای آن از شرکت های قابل اعتماد که اکیناسه کشت شده می فروشند، به طور ایده آل مواردی با کشت ارگانیک، خرید کنید. با این حال بهتر است خودتان این گیاه را پرورش دهید.

منبع: برگرفته و ترجمه شده از کتاب Herbs for Children’s Health نوشته Rosemary Gladstar

گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

#
ارسال شده در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع دسته‌بندی نشده
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان