تاثیر مصرف مکمل های غذایی در زمان بارداری مادر بر آلرژی کودکان


مصرف مکمل ها در بارداری مادر بر آلرژی کودکان در آینده تأثیر مستقیم دارد.یک مطالعه گسترده بر روی ۴۰۰ مطالعه قبلی که بیش از یک میلیون نفر را تحت بررسی قرار داده تاثیر تغذیه مادر در زمان بارداری بر احتمال ایجاد آلرژی و اگزما در کودکان آنها را تحلیل کرده است. این مطالعه نشان داده که مصرف روغن ماهی و پروبیوتیک ها در زمان بارداری تاثیر زیادی در سلامت کودک دارد.

از دکتر مهرداد منصوری

یک مطالعه گسترده بر روی ۴۰۰ مطالعه قبلی که بیش از یک میلیون نفر را تحت بررسی قرار داده تاثیر تغذیه مادر در زمان بارداری بر احتمال ایجاد آلرژی و اگزما در کودکان آنها را تحلیل کرده است. این مطالعه نشان داده که مصرف روغن ماهی و پروبیوتیک ها در زمان بارداری تاثیر زیادی در سلامت کودک دارد.

آلرژی های غذایی و اگزما در دهه های اخیر در همه دنیا در حال بیشتر شدن هستند و در همین ارتباط خاطر محققین کالج امپریال لندن مطالعه وسیعی را برای بررسی تاثیر تغذیه مادر در زمان بارداری و شیردهی بر احتمال بروز الرژی و بیماری های خود ایمنی در کودک آنها صورت دادند.

مطالعه نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها بخصوص آنها که حاوی باکتری Lactobacillus rhamnosus بودند (بصورت کپسول های خوراکی) و بخصوص در ماه های آخر بارداری و دوران شیردهی احتمال بروز اگزما در کودک را ۲۲ درصد کاهش میدهد. محققین علت و مکانیسم این تاثیر را نمیدانند.

همچنین مشخص شد مصرف مواد حاوی اسید چرب امگا سه در زمان بارداری میتواند احتمال بروز آلرژی به تخم مرغ را ۳۰ درصد و احتمال بروز آلرژی به بادام زمینی را ۳۸ درصد کم کند. با این حال به علت احتمال وجود جیوه در ماهی و دیگر ترکیبات حاوی امگا سه توصیه میشود در مصرف این مواد در زمان بارداری افراط نشود.

محققان توصیه کردند که مادران در یک ماهه آخر بارداری از پروبیوتیک ها و در نیمه دوم آن از روغن ماهی استفاده کنند و این مصرف را تا ماه چهارم شیردهی ادامه دهند.

منبع: PLOS Medicine

#
ارسال شده در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع دسته‌بندی نشده
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان