۱۰ مهارت زندگی که تا سن ۱۰ سالگی باید به کودک خود بیاموزید

این روزها حتی کودکان زیر ۵ سال هم می‌دانند چطور پیام کوتاه بفرستند یا مخاطبی را در تلفن هوشمند ذخیره کنند یا بازی نصب کنند و ….

اما از هر ۱۰ کودک چند کودک می‌تواند لباس خود را بشوید یا برای خود یک غذای ساده آماده کند یا حتی در مواقع لازم یک میخ به دیوار بکوبد!!؟؟

با ما در این مقاله همراه باشید

 

توانایی فرزند شما فراتر از آن چیزی است که تصور ‌‌می‌کنید. حتی کودکان در سنین پیش از دبستان ‌می‌توانند این درس‌های ضروری زندگی را یاد بگیرند.

 

با اینکه کودکان ما چیزهای زیادی در دنیای امروز با تکنولوژی پیشرفته یاد ‌می‌گیرند، همه آنها به راحتی ‌می‌توانند یادگیری مهارت‌های زندگی عملی را از دست بدهند، به عنوان مثال کارهایی از قبیل شستشو، خواندن نقشه یا نوشتن نامه. پژوهشی که اخیرا توسط شرکتAVG Technologies  انجام شد نشان داد در حالی که ۵۸ درصد از کودکان ۳ تا ۵ ساله در ایالات متحده ‌می‌توانند از گوشی هوشمند استفاده کنند، کمتر از یک کودک از شش کودک (۱۵ درصد) ‌می‌تواند صبحانه خود را آماده کند. تیم المور، بنیانگذار رهبران در حال رشد، یک شرکت غیر انتفاعی در نور کراس، جورجیا که با مدارس و گروه‌های مدنی در جهت ارتقای کیفیت مهارت رهبری فعالیت دارد، ‌می‌گوید: “من پدر و مادران زیادی را ‌می‌بینم که به جای اینکه اجازه دهند کودکان چگونگی دفاع از خود را یاد بگیرند، همه کارها را خودشان برای کودکان انجام ‌می‌دهند.” اکنون آموزش این مهارت‌های زندگی به کودکان را آغاز کنید، و فرزند خود را در مسیر استقلال قرار دهید.

 

شستن لباس

بسیاری از نوجوانان بدون اینکه بتوانند لباس‌های خود را بشویند به کالج راه پیدا ‌می‌کنند. اجازه ندهید فرزند شما یکی از آنها باشد. شما ‌می‌توانید هنگامی که فرزندتان حدودا ۶ ساله شد، این کار را به او آموزش دهید. اگر نیاز است ‌می‌توانید از چهارپایه استفاده کنید تا کودک بتواند راحت این کار را انجام دهد. تمام مراحل را با او انجام دهید، اندازه گیری مقدار مواد شوینده و اضافه کردن آنها، انتخاب تنظیمات ماشین لباسشویی و شروع به کار ماشین لباسشویی. امی ماسکات، که در TeachMama.com وبلاگ ‌می‌نویسد، به سه فرزند خود این کار را آموزش داد (فرزندان او ۹، ۱۰، و ۱۲ ساله هستند. ماسکات ‌می‌گوید که گاهی اوقات کودکان خرابکارهایی نیز ‌می‌کنند، مثلا زمان شستشو اشتباه تنظیم ‌می‌شود و یا لباس‌ها را مرطوب جمع ‌می‌کنند. “اما من قصد ندارم آنها در انجام این کار عالی باشند. من ‌می‌خواهم آنها این کار را انجام دهند.”

 

کاشت نهال

بسیاری از کودکان پیش دبستانی در کلاس یاد ‌می‌گیرند چطور بذر بکارند اما نمی‌دانند چگونه جوانه‌ها را به باغچه منتقل کنند. ویتنی کوهن، دستیار نویسنده کتاب پروژه‌های باغبانی برای کودکان، اصول اولیه این کار را به اشتراک ‌می‌گذارد.

  • از فرزندتان بخواهید تا گودالی که کمی بزرگتر از ظرفی که گیاه در آن قرار دارد ایجاد کند.
  • هنگامی که گیاه را از گلدان خارج ‌می‌کنید و آن را در گودال قرار ‌می‌دهید، خاک را با دقت در اطراف آن بریزید و با کف دست سطح خاک را صاف کنید.
  • اجازه دهید فرزند شما گیاه را با یک جریان ملایم با سر شیلنگی که سوراخ‌های ریزی دارد آبیاری کند.
  • در سن ۶ یا ۷ سالگی، فرزند شما ‌می‌تواند خودش یک نهال را جابجا کند. باید ساقه گیاه بین انگشتانش باشد و سپس ظرفی که گیاه در آن است را از بیرون فشار دهد تا زمانی که گیاه بیرون بیاید. اگر ریشه‌ها خیلی زخمی شده باشند، باید قسمت‌های آسیب دیده را قبل از کاشت جدا کند.

بسته بندی یک هدیه

فرزند شما در حال حاضر عاشق هدیه است، و کادو  کردن و بسته بندی هدیه باعث ‌می‌شود حتی بیشتر خوشحال شود. کودکان پیش دبستانی ‌می‌توانند کاغذ را برش داده و بر روی آن نوار چسب بچسبانند، در عین حال کودکان در سنین مهدکودک ‌می‌توانند با کمک شما کارهای بیشتری، مانند حذف برچسب قیمت، پیدا کردن جعبه ای با اندازه مناسب و پیچیدن کاغذ کادو و اندازه گیری دقیق آن قبل از بریدن، انجام دهند.

کوبیدن میخ

یک چکش ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرمی به کودک خود بدهید. فروشگاه‌های تجهیزات منزل مدل‌های بچگانه که به سبکی ۱۲۰ گرم هستند، را به فروش ‌می‌رسانند، اما کوبیدن میخ با آن‌ها سخت تر است.

از یک قطعه چوب نرم (از قبیل چوب کاج، صنوبر یا سدر) استفاده کنید. ‌می‌توانید آن را در جای خود با گیره نگه دارید، و یا به سادگی آن را بر روی زمین قرار دهید.

میخ‌هایی با سر بزرگ انتخاب کنید. در ابتدا شما باید در شروع هر کار را به او کمک کنید.

هنگامی که فرزندتان آماده است تا خودش این کار را انجام دهد، ‌می‌توانید یک میخ را در یک تکه کوچک کارتن فشار دهید، بنابراین یاد میگیرد وقتی آن را روی چوب چکش زد، میخ را در جای خود نگه ‌می‌دارد. اطمینان حاصل کنید که کودک شما به جای میخ لبه کارتن را نگه داشته است (برای محافظت از انگشتان دست).

هنگامی که او در انجام این کار تسلط پیدا کرد، او را امتحان کنید که میخ را خوب نگه ‌می‌دارد. مراقب زخمی شدن انگشت شست یا دو دست باشید، به زودی یاد خواهد گرفت.

نوشتن یک نامه

کودکان نوپا ‌می‌توانند نامه ای را به عضوی از خانواده (با استفاده از نقاشی) بنویسند، تمبر بچسبانند و آن را در صندوق پستی بندازند. به کودکان بزرگتر یاد دهید که چگونه یک پاکت نامه را ارسال کنند و پنج قسمت از نامه را بشناسند: تاریخ، احوالپرسی (“عزیز …”)، قسمت اصلی نامه، انتهای نامه (“با احترام”) و امضا. همچنین ‌می‌توانید به آنها کمک کنید کارت پستال تهیه کنند، کارت تولد بنویسند، یا با ارسال نامه ای به رئیس جمهور مکاتبه رسمی را یاد بگیرند.

آماده کردن یک غذای ساده

کریستینا دموک، مادر چهار کودک و نویسنده کتاب  آشپزهای کوچک، ‌می‌گوید فرزند خود را به کمک برای آماده کردن غذا دعوت کنید، به او وظایفی محول کنید و وقتی که آرد به اطراف پاشیده شد و پوسته تخم مرغ داخل غذا ریخت، آرامش خود را حفظ کنید. ماست با میوه اولین صبحانه ای است که ‌می‌توانید به کودک خود یاد دهید تهیه کند. کودکان پیش دبستانی ‌می‌توانند ماست را با قاشق در یک کاسه بریزند و میوه‌های شسته شده را برش دهند و به ماست اضافه کنند. به کودکان ۵ سال و بالاتر تهیه ساندویچ‌ها و اسموتی‌ها را آموزش دهید (از نزدیک روی مخلوط کردن مواد نظارت کنید). در حدود ۷ یا ۸ سالگی، فرزند شما ‌می‌تواند از تُستر اجاق برای تهیه غذا استفاده کند، مانند پیتزا مافینی، یا ‌می‌تواند یک سالاد ساده را با برش کاهو، کلم و گوجه فرنگی، خیار و هویج تهیه کند. در سن ۱۰ سالگی، کودکان ‌می‌توانند با نظارت شما، ساندویچ پنیر کبابی را با استفاده از اجاق تهیه کنند. روی ایمنی و تمرین تمرکز داشته باشید، ممکن است یک آشپز خیلی ماهر در آینده داشته باشید.

مسیریابی

همه ‌می‌دانیم چرا توانایی خواندن نقشه ضروری است (حتی اگر در تلفن شما باشد). این فعالیت‌ها مهارت‌های تعیین مسیر کودک شما را شکل خواهند داد.

  • جستجو برای گنج. نقشه‌ها به نظر ‌می‌رسد خسته کننده باشند … تا زمانی که از آنها برای یافتن غنیمتی استفاده کنید. اسباب بازی‌ها را در حیاط خود پنهان کنید و سپس یک طرح ساده برای نشان دادن موقعیت آنها بنویسید. به کودک ۳ یا ۴ ساله خود نشان دهید که چگونه اشیاء روی نقشه با چیزی که در واقعیت وجود دارد، مطابقت دارند.
  • او را تبدیل به یک رهبر کنید. باغ وحش‌ها، موزه‌ها و پارک‌ها دارای نقشه‌های رنگی و آسانی برای خواندن هستند. از کودک پیش دبستانی خود بخواهید مسیر خود را دنبال کند و کودکان بزرگتر را به چالش بکشید تا شما را از نقطه A به نقطه B برسانند.

درمان زخم

به کودک خود از سن نوجوانی یاد دهید زمانی که خون ‌می‌بیند نترسد (و خودتان هم بیش از حد واکنش نشان ندهید). دادن یک برنامه ی بازی، او را از درد منحرف خواهد کرد و گاهی اوقات بوس کردن به کار نمی‌آید: قسمتی که خون ‌می‌آید را فشار دهید تا زمانی که خونریزی متوقف شود، بریدگی را با آب شستشو دهید،  آهسته مقداری پماد آنتی بیوتیک روی آن بمالید، سپس با باند ببندید.

تمیز کردن سرویس بهداشتی

برای تمیز کردن لکه‌های خمیر دندان از روشویی، اسفنج یا پارچه ای مناسب را دم دست نگه دارید. وظایف تمیز کردن توالت نیاز به مهارت بیشتری دارد. کودکان مدرسه ای ‌می‌توانند درب، صندلی و پایه توالت فرنگی را با ضد عفونی کننده تمیز کنند. اطمینان حاصل کنید که آنها دستهایشان را کاملا بعد از تمیز کردن، بشویند. کودکان بزرگ ‌می‌توانند کاسه توالت را با یک تمیزکننده غیر سمی پاک کنند: اطراف سنگ توالت را جوش شیرین بپاشید، بگذارید چند دقیقه بماند، مقداری سرکه بریزید، سپس با یک برس توالت سنگ را تمیز کنید.

 مقایسه خرید

به کودکان یاد دهید مصرف کنندگانی هوشمند باشند. این روش سه مرحله ای برای خانواده ما تاثیر خوبی داشت:

  • همان طور که به خرید ‌‌می‌روید نکاتی را توضیح دهید. قیمت‌ها را با صدای بلند بخوانید و در مورد انتخاب‌های خود صحبت کنید: “مثلا بگویید من از فروشگاه دیگری خرید ‌‌می‌کنم، زیرا آنجا در ازای همین جنس پول کمتری باید پرداخت کرد.” من به بچه‌های خود در مورد برخی از چیزهایی که دوست داشتم بخرم (مثلا لباس یا هر چیز دیگر) اما چون آنها با بودجه ما مطابقت نداشتند نخریدم، صحبت ‌‌می‌کنم.
  • اجازه دهید گاهی اوقات فرزندتان پول پرداخت کند. پولی به فرزندتان بدهید و سپس مواردی را که او مسئول خرید آنها است تعیین کنید.
  • در سوپرمارکت بازی کنید. در سوپرمارکت، کودک خود را به چالش بکشید تا برندهای ارزانتر حوله‌های کاغذی یا سس گوجه فرنگی را پیدا کنند.

 

منبع: پرشین خاتون

مترجم : پریسا معینی

 

ارسال شده در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ توسط زهره صمیمی با موضوع کودک , کودک من
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان