بازیهای کامپیوتری تا چه حد ؟؟؟

شاید این سوال خیلی از والدین باشد، تا چه حد باید به فرزندانمان اجازه دهیم درگیر بازیهای کامپیوتری شوند؟
پاسخ …

تا حدی که به زندگی اجتماعی، درس و تکالیف مدرسه آنان خللی وارد نشود.  در این مقاله با مجله نوجوان همراه باشید.

کودکان و نوجوانانی که بیش از حد غرق بازیهای کامپیوتری می شوند، در معرض خطرات زیادی از لحاظ جسمی و روحی هستند. پزشکان عدم تحرک و نشستن زیاد را عاملی خطرناک برای کودکان و نوجوانان می دانند و حتی در مواردی دیده شده است به دلیل نشستن طولانی مدت لختگی خون در بدن ایجادمی شود . از دیگر اثرات روحی مخرب بازی کردن بیش ازحد می توان به گوشه گیری، عدم توانایی در تعامل اجتماعی، و افسردگی اشاره کرد.

بازیهای ویدئویی

اما روانشناسان معتقدند تا زمانی که بازی به زندگی اجتماعی و درس و مدرسه آنها لطمه ای وارد نکند، نباید زیاد سخت گیری کرد. ولی از سوی دیگر آنها از تاثیر خشونت در این بازیها بر روحیه نوجوانان ابراز نگرانی کردند و خشونت در بازیهای کامپیوتری را یکی از عمده ترن علل بروز روحیه پرخاشگری در نوجوانان می دانند.
بازیهای کامپیوتری به طور متوسط هر هفته ۹ ساعت از وقت نوجوانان را به خود اختصاص داده است. در بسیاری از نوجوانان بازیهای کامپیوتری دلیل اصلی افت تحصیلی به شمار می روند. درسال ۲۰۱۰ در دانشگاه دنیسون ایالت اهایو در آمریکا تحقیقی پیرامون تاثیرات بازیهای ویدئویی بر افت تحصیلی دانش آموزان انجام شد. در این تحقیق دو گروه مورد بررسی قرار گرفتند. گروه اول نوجوانانی بودند که تا به حال بازیهای کامپیوتری را تجربه نکرده بودند و سیستمی برای این بازیها در منزل نداشتند. گروه دوم گروهی بودند که به طور متوسط ۱۰ تا ۱۳ ساعت در هفته بازی می کردند. محققان سیستم بازیهای کامپیوتری را به همراه چندین بازی مختلف در اختیار گروه اول قرار دادند و در عوض به مدت چند ماه سیستمهای کامپیوتری را از دسترس گروه دوم خارج کردند. نتایج افت تحصیلی در گروه اول و نیز مشکلاتی در یادگیری را نشان دادند که از سوی معلم گزارش شد.

بازیهای کامپیوتری

این مشکلات با محدود کردن ساعات بازی و در دسترس قرار ندادن لوازم بازیهای کامپیوتری به راحتی توسط والدین می توانند مدیریت شده و حل گردند. آکادمی متخصصان کودک آمریکا پیشنهاد می کندبیش از دو یا سه ساعت در روز به کودکان و نوجوانان اجازه بازی یا قرار گرفتن در معرض هر گونه لوازم الکترونیک ندهید.

بازیهای خشن و پرخاشگری

کنترل خشونت در بازیهای کامپیوتری بسیار مشکل تر است. محققان گزارش کرده اند که بیش از ۹۰ درصد بازیهایی که برای کودکان و نوجوانان ساخته می شوند خشن هستند . روانشناسان بر طبق تحقیقات انجام شده یکی از علل اصلی روحیه پرخاشگری در نوجوانان را خشونت در بازیهای کامپیوتری می دانند .
از طرفی بسیاری از بازیها نیز وجود دارند که نه تنها ضرری ندارند بلکه باعث تقویت مهارتها و یادگیری نیز می شوند. برای مثال، بازیهای آموزشی می توانند قدرت یادگیری را افزایش دهند و باعث بهبود تمرکز، بینایی یا قدرت تجسم شوند. امروزه بازیهای زیادی جهت آموزش جذاب علوم، ریاضی، و زبان انگلیسی در بازار موجود هستند که یادگیری را برای بچه ها لذت بخش تر می کنند.

بازیهای کامپیوتری

چه قشری از نوجوانان بیشتر در معرض آسیب بازیها قرار دارند؟

خشونت در بازی علت اصلی پرخاشگری در نوجوانان است. روانشناسان معتقدند این بازیها نه تنها حس دشمنی را در کودکان و نوجوانان پرورش می دهند بلکه باعث می شوندآنها در زندگی واقعی نیز با خشونت به وقایع اطراف خود پاسخ گویند. پاترک مارکی تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده است و به این نتیجه رسیده است که برخی از نوجوانان بیشتر در معرض آسیب هستند. نوجوانانی که عصبی تر، سرکش تر و حس مسئولیت کمتری دارند به شدت در معرض آسیب هستند و این خشونت در آنها تاثیری دو چندان دارد.

منبع:Live Science

ارسال شده در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۷ توسط پريسا معيني با موضوع برای والدین
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان