۵ عادت والدین موفق

والدین موفق به کودکان خود در مسیر بزرگ شدن کمک می‌کنند تا از این طریق درس‌هایی را بیاموزند که بتوانند در زندگی خود راضی و مثمرثمر باشند. برای اینکه والدین خوبی باشیم باید برای خودمان وقت بگذاریم. هر روز صبر و شکیبایی را به فرزندانتان نشان دهید و بدون این که عصبانی شوید، دوستشان داشته باشید.

5habitsforparenting-800x445

صبح زود از خواب بیدار شوید

اگر بدانید بیدار شدن قبل از بچه‌ها چه تفاوتی در آمادگی شما برای شروع روزتان ایجاد می‌کند، شگفت زده خواهید شد. خواه از آن زمان برای رسیدگی به خود استفاده می‌کنید یا برای سر و سامان دادن به کارهایتان برای شروع روز، بعداً از خود قدردانی می‌کنید. چند دقیقه خواب بیشتر ممکن است با ارزش باشد، اما هنگامی که شما با فریاد بچه‌ها از خواب بیدار می‌شوید، خاطره‌ای تلخی از صبح خواهید داشت. اختصاص دادن زمانی به خود و توجه به خود قبل از رسیدن صبح پرتلاطم، به شما کمک خواهد کرد صبور باشید، زیرا کارهایتان را از قبل سازماندهی کرده‌اید.

مسئولیت‌ها را به اشتراک بگذارید

انجام تمام امورات منزل و همچنین مراقبت روزانه از کودک باعث می‌شود تا حتی والدین صبور نیز کم بیاورند. اگر متأهل هستید، سعی کنید مسئولیت‌های فرزندپروری و امورات منزل را تقسیم کنید. اگر فرزندتان را به تنهایی بزرگ می‌کنید، از کمک دیگران استفاده کنید. می‌توانید ماهی یک بار مستخدمی را برای تمیز کردن منزل استخدام کنید یا از پدربزرگ و مادربزرگ‌ها بخواهید یک بار در هفته از فرزندتان مراقبت کنند. به اشتراک گذاری هر دو زمان خوشایند و نه چندان خوشایند، باعث می‌شود تجربه پدر و مادری بسیار لذت بخش تری داشته باشید.

به زندگی خود نظم بدهید

کودکان با نظم پیشرفت می‌کنند، بنابراین با برقراری نظم زندگی خود را بسیار ساده‌تر کنید. قوانین خانه را تنظیم کنید و هرگز از آنها کوتاه نیایید. اگر نافرمانی باید منجر به از دست دادن زمان تماشای تلویزیون شود، با اقتدار آن را عملی کنید. اگر جریمه دروغ گفتن از دست دادن زمان بازی بایک دوست است، زمانی که بچه شما از کارش دفاع می‌کند، از موضع خود کوتاه نیایید. اگر می‌خواهید بچه‌هایتان ساعت ۹ بخوابند، یک ساعت قبل از آن مقدمات خواب را فراهم کنید. اجرای قوانین یکنواخت در طول زندگی باعث می‌شود آنهارشد کنند و این کار به شما اجازه می‌دهد، زمانی که آنها سعی می‌کنند از خط قرمزها عبور کنند، بدانید چه باید بکنید.

تغذیه خوبی داشته باشید

حفظ رژیم غذایی سالم برای سلامت روانی شما به عنوان یک والد ضروری است. منظور چیزی که صبح زود قبل از خارج شدن از منزل با عجله خوردید نیست. زمان گذاشتن برای تغذیه مناسب، شما را برای مقابله با چالش‌های والدین آماده می‌کند. بیدار شدن زود هنگام به شما کمک می‌کند بتوانید صبحانه متعادلی در تنها زمان آرام طی روز آماده کنید. هنگامی که بچه‌هایتان به آشپزخانه می‌آیند، اطمینان حاصل کنید که شما به خوبی تغذیه شده‌اید و آماده شنیدن هر حرفی هستید. غذای خود را برای طول هفته برنامه ریزی کنید تا اطمینان پیدا کنید که گرسنه نمی‌مانید و مجبور به انتخاب غذاهای نامناسب نیستید. اگر بدن شما مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نکند، توانایی تصمیم گیری شما به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. با تغذیه کامل می‌توانید والد بهتری باشید و از مشکلات قند خون پایین در خود و فرزندتان جلوگیری کنید.

زمان با کیفیتی را با کودکانتان بگذرانید

فشار و شلوغی خانواده در دنیای امروز می‌تواند وقت گذاشتن با کیفیت مورد نیاز برای باهم بودن را دشوار سازد. هنگامی که کودکان و والدین وقت بیشتری را در کنار هم می‌گذرانند، به طور کلی رضایت بیشتری نسبت به زندگی خود دارند. سعی کنید ارزش زندگی به دور از دنیای الکترونیکی را به بچه‌هایتان آموزش دهید. اجازه دهید قدر جهان اطرافشان را بدانند و برای روابط بین فردی خود ارزش قائل شوند. شام خوردن خانواده به همراه یکدیگر را در اولویت قرار دهید و روزانه یک باردور یک میز جمع شوید. بری اطلاع از اتفاقات خارج از منزل، از کودکان خود بخواهید بهترین بخش روز و همچنین بدترین بخش روز خود را توضیح دهند. تعطیلات چیزی بیشتر از زمانی برای بازسازی است؛ در سال ۲۰۱۳، شرکت تحقیقاتی کلتون گزارش داد که ​​در تعطیلات، به طور متوسط، والدین ۹۷ درصد بیشتر از زندگی روزمره  متوجه مسائل فرزندانشان می‌شوند.

ترجمه و تلخیص: پریسا معینی

منبع: Women lifestyle
به قلم کری هارت، مشاور خانواده و ازدواج

ارسال شده در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۶ توسط زهره صمیمی با موضوع فرزندپروری
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان