آبله مرغان

انواع زیادی از بیماریهای ویروسی مانند آبله مرغان، زونا و روزه آ در بهار شیوع بیشتری دارند که از این میان به دلیل بالا بودن شیوع ابله مرغان خوب است راجع به آن بیشتر بدانیم. با ما در این مقاله همراه باشید.

آبله مرغان

آبله مرغان که با علایمی مانند تب و سردرد و کوفتگی بدن شروع می شود با بروز تاولهای آبدار پوستی از صورت، سینه و پشت تنه ادامه و سپس به نواحی دیگر بدن سرایت میکند. در کودکان زیر ١٢ سال و شیر خواران بالای یک ماه بیماری معمولا نیاز به درمان ضد ویروسی ندارد. خوردن مایعات فراوان، کوتاه کردن ناخن ها و آنتی هیستامین برای جلوگیری از خارش ، استفاده از لوسیون کالامین به طور موضعی و استامینوفن خوراکی در بیشتر موارد همراه با استراحت و ماندن در منزل برای این گروه سنی کافی است. در بزرگسالان گر چه شیوع آن کمتر است اما به علت عوارض جدیتر که می تواند به همراه داشته باشد مانند ابتلای کبد و مغز درمان ضد ویروسی به همراه درمانهای گفته شده لازم است. مصرف اسپیرین در ابله مرغان بسیار خطرناک بوده و می تواند کشنده باشد.

 

آبله مرغان بسیار مسری است و میزان سرایت آن از دو روز قبل از بروز علائم تا زمان وجود طاولها از طریق هوا مانند عطسه و سرفه و یا تماس مستقیم با ضایعات پوستی بسیار زیاد است . دوره نهفته بیماری که در فرد هنوز علائم شروع نشده می تواند تا سه هفته هم باشد. مسری بودن آبله مرغان بخصوص باعث نگرانی در خانم حامله در ٧ ماه اول بارداری است که می تواند باعث ایجاد نواقص جدی در جنین گردد لذا از تماس فرد مبتلا با خانم حامله بایستی جلوگیری شود. همچنین از ده روز به زایمان تا ده روز پس از آن نیز به دلیل بالا بودن میزان ابتلای نوزاد ، تماس با فرد مبتلا پر خطر می باشد. دوره هر ضایعه از شروع تاول تا ایجاد دلمه ۵ تا ٧ روز است که بهتر است از کندن دلمه ها خودداری کرد تا جوشگاه به جا نگذارد.

در بیشتر کشورها واکسن برای افراد در معرض خطر مانند افراد با نقص ایمنی استفاده می شود و تزریق ان روتین نیست اما در بعضی کشورها مانند امریکا و انگلیس تزریق واکسن به صورت روتین برای کودکان جهت جلوگیری از ایجاد بیماری استفاده می شود. در بسیاری از خانواده ها اعتقاد بر این است که کودکان هر چه زودتر بیماری را که سبکتر است بگیرند و به همین دلیل اگر کودکی دچار بیماری شد بقیه کودکان را نزد او می آورند تا در اثر تماس با وی دچار ابله مرغان شوند.

زونا :
زونا نیز یک بیماری ویروسی است که عامل ان از همان خانواده ی ویروسهای تب خال و آبله مرغان است. زونا به شکل تاولهای ظریف پوستی در یک ناحیه ی بدن پس از درد شدید در ریشه های عصبی محل گرفتار که برای چند روز اول و بدون ضایعات پوستی می تواند گمراه کننده از جهت تشخیص باشد. زونا همراه با تب و سردرد و بیشتر در بزرگسالانی که قبلا به آبله مرغان مبتلا شده اند دیده میشود. درد زونا گاهی غیر قابل تحمل و آنقدر شدید است که با احتمال دردهای قلبی یا توده های شکمی بیمار به اورژانس فرستاده می شود تا پس از شروع ضایعات پوستی قابل تشخیص گردد. میزان مسری بودن زونا کمتر و بیشتر در اثر تماس مستقیم با ضایعات ایجاد میشود. زونا بایستی درمان شده وگرنه می تواند موجب درد های شدید تا مدتها شده و زندگی طبیعی فرد را مختل کند لذا مراجعه به پزشک ضروری می بأشد.

زونا

بیماری رزه آ :
رز به معنای گر سرخ و به این دلیل نام این بیماری است که به شکل لکه های قرمز شبیه به گل رز بروز می کند. ویروس عامل این بیماری نیز از همان گروه بوده ولی بیماری خفیف و معمولا به جز ضایعات پوستی علامتی ندارد. نکته ی مهم شکل خاص انتشار ضایعات است که به صورت عرضی روی پوست و متعاقب لکه ی هرالد یا مادر که بزرگتر بوده و حدود دو هفته بعد ازآن بروز می کند. این بیماری با نور آفتاب بهتر شده و در عرض معمولا دو ماه بدون جوشگاه بهبود می یابد. نکته ی مهم تشخیص اشتباه توسط افراد غیر مطلع است که بیشتر به عنوان قارچ درمان می شود که هزینه بر و بی استفاده بوده و باعث نگرانی بی جا در فرد مبتلا می شود.

رزه آ

منبع: پزشک آنلاین

ارسال شده در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ توسط زهره صمیمی با موضوع کودک من , نوزاد تا دو سالگی , نوزاد تا دو سالگی
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان