عضویت فرزندمان در شبکه های اجتماعی، خوب یا بد؟

خوشمان بیاید یا نه، این روزها کودکان به فکر عکس، دنبال کردن و دنبال شدن هستند.

دختر آدری اسلاتر (به نام کیتی) کلاس سوم بود که گوشی مادرش را برداشت و کمی بعد با اینستاگرام آشنا شد. با اولین نگاه عاشق این شبکه اجتماعی شده بود. به گفته آدری دخترش التماس می‌کرد تا به او اجازه دهد برای خودش یک حساب کاربری باز کند. آدری اوایل مقاومت می‌کرده است اما سرانجام قبول می‌کند. پارسال، کیتی ۹ ساله شروع به پست کردن سلفی ها و ویدیوهای خنده دار از خودش درحال انجام حرکات کارت ویل(ایستادن رو دست) و عکس هایی از سگش کرد. اسلاتر می‌گوید :«همه پست هاش بامزه اند و مناسب سنش هستن، اما باید مدام حواسم بهش باشه».

کودکان در سنین خیلی پایین از شما می‌خواهند تا حساب اینستاگرام، اسنپ چت و یا تلگرام داشته باشند؛ قبل از قبول کردن درخواستشان بهتر از به نکاتی که در زیر آورده شده دقت کنید.

ببینید که آیا فرزندتان آماده هست یا خیر؟

در حقیقت اصلا نباید در این باره بحث کنیم. طبق قانون حفاظت از حریم شخصی آنلاین کودکان، درصورتی که سایت ها و شبکه های اجتماعی به کودکان زیر ۱۳ سالی که موافقت رسمی از والدینشان ندارند، اجازه عضویت دهند مرتکب جرم شده اند. استفان بالکام، موسس و مدیرعامل موسسه غیرانتفاعی ایمنی آنلاین خانواده، می‌گوید:«این قانون برای جلوگیری از جمع آوری اطلاعات کودکان و تبلیغات توسط شرکت ها، وضع شد». با این حال، امروزه کودکان به قدری زیرک هستند که به راحتی و با استفاده از ایمیل والدینشان و یا تاریخ تولد قلابی، این قانون را دور می‌زنند.

در کنار مسائل قانونی، بلوغ کودکان نیز باعث نگرانی است. لیزا استرومان، Ph.D.، موسس و مدیر مرکز سلامت فن آوری و نویسنده مشترک «قطع اتصال: پرورش کودکان در دنیایی که معتاد تکنولوژی است»، می‌گوید: «کودکان در سن ۷ تا ۱۱ سالگی تفکر عینی دارند و هنوز قدرت تفکر انتزاعی را نداشته و نمی‌توانند موقعیت های احتمالی را در نظر بگیرند. پس دختربچه ۸ ساله ای ویدیویی از آرایش موهایش پست می‌کند، تنها فکری که در ذهن دارد این است که “دوستانم قراره این ویدیو را ببینن، عالی می‌شه!” این بچه نمی‌تواند بیشتر از این فکر کند، به اینکه قرار است چه افراد دیگری این ویدیو را ببینند و قرار است چه نظرات بدی بنویسیند و یا حتی این ویدیو را مجددا پست کرده و از آن برای فروش محصولات موی خود استفاده کنند.»

با همه این تفاسیر، هنوز هم به طور قطع نمی‌توان گفت چه سنی مناسب شروع فعالیت در شبکه های اجتماعی است. دکتر مایکل ریچ، پزشک و مدیر مرکز رسانه و سلامت کودکان در بیمارستان کودکان بوستون افزود:«ممکن است برخی کودکان زیر ۱۳ بتوانند از پس جوامع مجازی برآیند، اما احتمال اینکه نتوانند خیلی بیشتر است. شما بهترین قاضی برای قضاوت کودک خود هستید. از خودتان بپرسید: آیا فرزندم می‌تواند از این شبکه ها به صورت سالم استفاده کند؟».

چند قانون وضع کنید

زمانی که تصمیم گرفتید فرزندتان برای اولین بار وارد شبکه های اجتماعی شود، طوری رفتار کنید که انگار برای اولین بار او را به استخر می‌برید: در ابتدا شما نیز همراه او وارد شوید، مراقبش باشید تا راه خود را پیدا کند. دکتر ریچ توصیه می‌کند شما نیز عضو سایت شده (اگر از قبل عضو نیستید) و با فضای آنجا و مسائل امنیتی و کاربردهای بالقوه آن آشنا شوید.

قدم بعدی این است که دسترسی کامل به حساب کاربری او داشته باشید، نام کاربری و رمز عبور او را داشته باشید و با حساب کاربری خودتان نیز او را دنبال کنید. اسلاتر می‌گوید علاوه بر خودش، خواهر و همسرش نیز کیتی را در اینستاگرام دنبال(فالو) می‌کنند. به علاوه هر دو سه هفته یکبار لیست فالورهای او را نیز بررسی می‌کند تا مطمئن شود همه را از نزدیک می‌شناسد (در صورتی که آنها را نشناسد به حساب کاربری دخترش وارد شده و آنها را بلاک می‌کند).

مسئله امنیتی بسیار مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید برچسب منطقه جغرافیایی (محل ثبت شدن عکس در تصویر حک می‌شود) است: قبل از اینکه فرزندتان تصویر را ارسال کند، در تنظیمات تلفنش “خدمات موقعیت مکانی(location services)” را غیرفعال کنید.

به علاوه، به فرزندتان بگویید که به راحتی می‌تواند درباره اتفاقات بد و یا عجیب وغریبی که برایش اتفاق می‌افتد، مثلا اگر کودک دیگری اذیتش کرد و یا اگر شخص غریبه ای سعی کرد با او حرف بزند و سوالات شخصی از او بپرسد، با شما صحبت کند. به گفته بالکام این صحبتها را باید قبل از اینکه برای فرزندتان گوشی بخرید و یا به او اجازه دهید تا در شبکه های اجتماعی عضو شود، انجام دهید. قوانینی برای استفاده از تکنولوژی (چه زمانی می‌تواند از آن استفاده کند و یا اینکه در صورت شکستن قوانین چه تنبیهاتی در انتظارش هستند) وضع کنید.

با اینکه ممکن است محال بنظر برسد که کودک تان از هم اکنون درک کند که تمامی کارهای امروزش در آینده نیز با او خواهند بود (مثلا زمانی که برای ورود به دانشگاه و یا گرفتن شغل اقدام می‌کند) به قول دکتر ریچ روی “قانون مادربزرگی” تاکید کنید. «هیچوقت چیزی پست نکن که نمی‌خوای مادربزرگت ببینه!»

به او کمک کنید تا بفهمد تعداد “لایک” اهمیتی ندارد

همانطوری که هر فرد بزرگسالی که تابحال در شبکه های اجتماعی پست گذاشته است می‌داند، درگیر شدن با تعداد “لایک”هایی که عکس ها و جوک ها می‌گیرند بسیار آسان است. این مسئله ای است که حتی خردسالان نیز از اندازه گیری ارزشِ خود از این طریق در امان نیستند.

کارشناسان هشدار می‌دهند که بسیاری از شبکه های اجتماعی اهمیتی برای اشتیاق موسیقیایی و افکار عمیق قائل نیستند و تمرکز آنها بر روی عکس ها و ویدیوهایی است که به “ظاهر” بیشتر توجه می‌کنند. میشل بوربا، دارنده دکترای آموزش و پرورش و نویسنده کتاب «ضدسلفی: چرا کودکان همدل در دنیای همه چیز راجع به من استِ ما موفق ترند؟»، می‌گوید: «مشاهده دائم عکس هایی که مربوط به ظاهر، محبوبیت و حتی “جذابیت” هستند پیام خطرناکی را خصوصا به دختران جوان القا می‌کند. احتمال دارد این تفکر در ذهنشان بوجود آید که “ظاهر من مهمتر از باطنم است”.» برای اینکه فرزندتان را از لغزیدن به سمت «ببین من چه خوشگلم!!» حفظ کنید، او را تشویق کنید تا درباره کتاب ها و مسائلی که به آنها علاقه دارد پست کند، و اینکه پیام های مثبتی که دوست دارد با بقیه سهیم شود را به اشتراک بگذارد.

بزرگترین دنبال کننده و طرفدار فرزند خود در شبکه های اجتماعی و زندگی باشید تا از لغزش ها و اتفاقات بدی که ممکن است برایشان پیش آید، جلوگیری کنید.

منبع: Parents.com

مترجم: ازاده کمی

ارسال شده در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۶ توسط زهره صمیمی با موضوع فرزندپروری
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان