تناسب اندام در نوجوانان

همانطور که در مقاله قبلی گفته شد، در سنین نوجوانی به دلیل رشد سریع و بلوغ اشتها به طور چشمگیری افزایش می‌یابد، این افزایش اگر با مدیریت درست رژیم غذایی همراه نباشد، گاه می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. در این مقاله نکاتی راجع به پیشگیری از اضافه وزن و حفظ تناسب اندام در نوجوانان ارائه می‌شود. با مجله نوجوان همراه باشید.

هر نوع فعالیت بدنی منظم می‌تواند به تناسب اندام کمک کند و در عین حال باعث سلامتی نیز گردد. مهماین است که حتما فعالیت بدنی داشته باشید!

همانند مسواک زدن دندان ها، غذا خوردن، و خواب، باید بخشی از روز را نیز به ورزش اختصاص دهید. که می‌توان با شرکت در کلاس ورزشی، یا ملحق شدن به یک تیم ورزشی به این امر دست یافت. یا اینکه به تنهایی فعالیت بدنی انجام دهید. نکات زیر را در مورد فعالیت بدنی نوجوان خود در نظر داشته باشید:

 • خودتان مثبت نگر باشید و مثبت نگری را به فرزندان خود نیز یاد بدهید. نگرش ذهنی خوب بسیار حائز اهمیت است. ورزشی را برای آنها انتخاب کنید که از آن لذت می‌برند. اگر ورزشی که دوست دارند را انجام دهند، احتمال مداومت بر آن بیشتر است.

مثبت نگری

  • از فرصتها استفاده کنید، گاهی تغییرات کوچک می‌توانند کمک زیادی به سلامت و تناسب اندام شما و فرزندتان کنند. مثلا مسافتهای کوتاه را به جای اینکه با ماشین بروید، پیاده طی کنید. یا چند ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید و بقیه راه را پیاده روی کنید. به جای آسانسور یا پله برقی از پله استفاده کنید.
 • بسیاری از افراد ورزش کردن را با دوستان یا به صورت دسته جمعی ترجیح می‌دهند بنابراین در صورت تمایل می‌توانید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید با فرزندتان ورزش کند، یا اینکه خودتان با او ورزش کنید.

با هم ورزش کنید

 • هر ورزشی را که انتخاب می‌کنید، بهتر است شامل فعالیتهای هوازی باشد زیرا فعالیت‌های هوازی تنفس و ضربان قلب را افزایش می‌دهند. این نوع ورزش‌‌ها بهترین نوع ورزش هستند، زیرا به تناسب اندام کمک می‌کنند و باعث می‌شوند قلب و ریه‌‌ها بهتر کار کنند. این ورزش‌‌ها چربی‌های بدن را نیز می‌سوزانند. نمونه هایی از فعالیت هوازی بسکتبال، دو، و یا شنا هستند.

سعی کنید ورزش کردن را به صورت روزانه در برنامه خود و فرزندانتان بگنجانید. بهترین ورزش انجام برخی فعالیت هوازی بدون توقف حداقل به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در هر نوبت است.

ورزش و نوجوانان

سبک زندگی سالم

علاوه بر ورزش، چند تغییر کوچک دیگر نیز در سبک زندگی می‌تواند به سالم نگه داشتن شما و فرزندانتان کمک کند، همچون:

 • محدود کردن تماشای تلویزیون و یا صرف زمان برای بازی کامپیوتری و یا بازی‌های ویدئویی. (به جای آن از این زمان برای ورزش استفاده کنید!)

محدود کردن بازیهای کامپیوتری

  • وعده‌های غذایی سالم در روز داشته باشید، نوجوانان باید حداقل ۴ وعده میوه، ۵ وعده سبزیجات، و ۴ وعده محصولات لبنی مصرف کنند.
 • مایعات فراوان بنوشید (آب بهترین نوشیدنی است، اما نوشیدنی‌های ورزشی طعم دار نیز در صورتی که قند بالایی نداشته باشند می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند به علاوه این نوع نوشیدنیها بسیار مورد علاقه نوجوانان هستند).

غذای سالم

 • نوشیدن نوشابه را متوقف کنید یا حتی الامکان از نوشیدنیهای مالت دار مثل دلستر استفاده کنید.
 • سعی کنید کمتر تنقلات و فست فود مصرف کنید. (آنها اغلب پر از چربی، کلسترول، نمک و قند می‌باشند.)

محدود کردن فست فود

 • ۹ تا ۱۰ ساعت خواب شبانه را در برنامه فرزندتان بگنجانید.

منبع:HealthyChildren

حتما بخوانید:

بشقاب غذای سالم چیست و چطور باید آن را پُر کرد؟

سندروم متابولیک چیست؟

بهترین گیاهان دارویی برای کودکان

ارسال شده در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ توسط پريسا معيني با موضوع برای والدین , ورزش
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان