واکسن آنفولانزا: حقایق را بدانید

آنفولانزا ویروسی جدی و خطرناک است که هر ساله منجر به بیماری‌های بسیاری می‌شود. حتما نباید جوان باشید یا سیستم ایمنی‌تان به خطر افتاده باشد تا از طریق عفونت دچار بیماری شوید. افراد سالم می‌توانند از طریق آنفولانزا بیمار شوند و بیماری‌شان را به دوستان‌ و اعضای خانواده‌شان منتقل کنند. در بعضی موارد، آنفولانزا حتی می‌تواند کشنده باشد. مرگ و میر‌های ناشی از آنفولانزا در افراد بالای ۶۵ سال بیشتر رایج است. در این مقاله با پرشین خاتون همراه باشید.

 

بهترین و موثرترین راه برای جلوگیری از مبتلا شدن به آنفولانزا و جلوگیری از شیوع آن واکسیناسیون است. واکسن آنفولانزا به عنوان واکسنی قابل تزریق در دسترس است. هرچه افراد بیشتر در مقابل آنفولانزا واکسینه شوند، آنفولانزا کمتر شیوع پیدا می‌کند.

واکسن آنفولانزا چگونه عمل می‌کند؟

برای تهیه واکسن دانشمندان رشته‌هایی از ویروس آنفولانزا را انتخاب می‌کنند که طبق تحقیقات شایع‌ترین ویروس‌هایی از آنفولانزا هستند که در یک فصل شیوع پیدا می‌کنند. میلیون‌ها واکسن با این رشته‌ها تولید و توزیع می‌شوند.

زمانی‌که واکسن می‌زنید بدن‌تان شروع به تولید پادتن‌هایی علیه این گونه‌های ویروس می‌کند. این پادتن‌ها از بدن‌مان در برابر ویروس محافظت می‌کنند. اگر درنهایت در تماس با ویروس آنفولانزا قرار بگیرید، می‌توانید از عفونت و مبتلا شدن به آن جلوگیری کنید. اگر در نهایت با انواع مختلفی از ویروس‌ها در تماس باشید بیمار می‌شوید. اما علائمش خیلی جدی نخواهد بود زیرا واکسینه شده بودید.

چه افرادی باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

پزشکان توصیه می‌کنند که افراد بالای ۶ ماه واکسن آنفولانزا را بزنند.

این امر مخصوصا برای افرادی که در گروه‌های پرخطر هستند صحت دارد، مانند:

  • سالمندان بالای ۶۵ سال
  • خانم‌های باردار
  • کودکان زیر ۵ سال
  • افراد با سیستم های ایمنی ضعیف به علت بیماری‌های مزمن

* اگر در گروه های بالا قرار ندارید زدن واکسن برای شما توصیه نمی شود.

همچنین اکثر پزشکان توصیه می‌کنند این افراد واکسن آنفولانزا را اوایل مهر ماه بزنند. بدین صورت بدن‌تان فرصت پیدا می‌کند تا قبل از اینکه فصل آنفولانزا شروع شود پادتن‌های مناسب را تولید کند. حدود دو هفته طول می‌کشد تا پادتن‌ها در برابر آنفولانزا پس از واکسینه شدن شروع به کار کنند.

عوراض جانبی واکسن آنفولانزا

خیلی از افراد هر ساله از زدن واکسن خودداری می‌کنند به این منظور که می‌ترسند بیمار شوند. مهم است که بدانید واکسن آنفولانزا نمی‌تواند باعث مبتلا شدن شما به آنفولانزا شود. شما در معرض بیماری قرار نمی‌گیرید و مریض نمی‌شوید زیرا واکسینه شده اید.

واکسن‌های آنفولانزا حاوی رشته‌های ضعیف یا مرده ویروس آنفولانزا هستند. این رشته‌ها به اندازه کافی قوی نیستند که باعث بیماری شوند.

ممکن است بعضی از عوارض جانبی حاصل از ویروس آنفولانزا را تجربه کنید. این عوارض جانبی اغلب خفیف هستند و تنها دوره زمانی کوتاهی ادامه می‌یابند. عوارض جانبی واکسن از علائم احتمالی حاصل از عفونت آنفولانزا مهم‌تر هستند.

رایج‌ترین عوارض جانبی واکسن آنفولانزا شامل موارد زیر می‌شود:

  • احساس درد در محل تزریق واکسن
  • تب درجه پایین در روزهای اول بلافاصله پس از تزریق
  • دردهای مزمن و عضلانی

هر عارضه جانبی‌ای که اتفاق می‌افتد اغلب تنها یک روز یا دو روز طول می‌کشد. بیشتر افراد هیچ‌کدام از این عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند.

در بعضی موارد نادر، بعضی از افراد ممکن است واکنشی حساسیت‌زا و جدی به واکسیناسیون نشان دهند. اگر قبلا واکنشی حساسیت‌زا به هر نوع واکسن یا دارو داشته‌اید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

 

منبع : Women health

مترجم : نیلوفر امیری

ارسال شده در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ توسط زهره صمیمی با موضوع دسته‌بندی نشده
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان