آیا تخمین رشد قدی کودک ممکن است؟

این سوال که ” فرزند من چقدر قد خواهد کشید ؟” شاید دغدغه بسیاری از والدین باشد . آیا معیار خاصی غیر از ژنتیک برای رشد قدی کودکان و نوجوانان وجود دارد؟ تخمین رشد قدی کودک ممکن است، پس با مجله نوجوان همراه باشید.

قد نهایی فرزند شما بسته به مجموعه‌ای از عوامل دارد: قد و الگوهای رشد (مانند رشد زودرس یا دیررس) اعضای خانواده‌ (والدین و خواهر و برادرها)؛ هنگام رسیدن به سن بلوغ هر بیماری مزمن و نوع تغذیه  هم ممکن است بر رشد قدی نوجوانان تاثیر بگذارد. بهترین راه برای نظارت بر رشد قدی‌ این است که نمودار رشدی را از دوران کودکی‌ با متخصص اطفال مرور کنید. پزشک در هر بار چک‌آپ قد فرزند شما را ثبت می‌‌کند. آنها قد و سن فرزند شما را روی نمودار می‌برند، و می‌دانند که الگوی رشد طبیعی برای پسران و دختران طبیعی چیست. کودکان طبیعی مسیری روی این نمودار را طی خواهند کرد که عمدتا بوسیله ژن‌های‌شان تعیین شده است.

همچنین می‌توانید با انجام محاسباتی،  تخمینی از قد آینده‌ فرزندتان به دست آورید. با فرمولی که در زیر می‌آید، می‌توانید عددی تخمینی از قد نهایی فرزندان به دست آورید. تقریب عدد به دست آمده به علاوه/منهای ۵ سانتی‌متر است.

تخمین رشد قدی کودک از فرمول زیر محاسبه می شود:

برای دختران: {(قد پدر + ۱۲٫۵ سانتی‌متر) + قد مادر} تقسیم بر دو.
برای پسران: { (قد مادر + ۱۲٫۵ سانتی‌متر) + قد پدر} تقسیم بر دو.

 رشد قدی

جهش رشدی هنگام بلوغ

جهش رشدی هنگام بلوغ به طور طبیعی دو سال طول می‌کشد و زمان شروع آن برای دختران و پسران متفاوت است. این جهش رشدی در دختران به طور معمول حدود ۹ تا ۱۰ سالگی شروع می‌شود. سریع‌ترین نقطه رشد قدی در دختران حدود ۱۱ تا ۱۲ سالگی است. در پسران این جهش رشدی حدود ۱۱ سالگی شروع می‌شود و در ۱۳ سالگی به اوج می‌رسد.

در طول این دوره قد پسران به طور معمول هر سال حدود ۱۰ سانتی‌متر افزایش پیدا می‌کند. در دختران این دوره طول قد هر سال ۷٫۵ سانتی‌متر افزایش پیدا می‌کند. به همین علت است که در نهایت طول قد مردان به طور میانگین نسبت به طول قد زنان ۱۲٫۵ سانتی‌متر بیشتر می‌شود.رشد قدی دختران و پسران در انتهای دوره بلوغ متوقف می‌شود. در این هنگام است که صفحات رشدی- بخش‌های غضروفی در انتهای استخوان‌های دراز که رشد استخوان در آنجا صورت می‌گیرد- بسته می‌شوند.

چکار کنم که قد فرزندم بلندتر شود؟

بهترین راه برای افزایش طول قد تا حداکثر ممکن است مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش کردن مرتب، و خوابیدن به اندازه کافی است.اغلب کودکان و نوجوانان با خوردن غذاها و نوشیدنی‌ها نیازهای تغذیه‌ای برای رشد خود را به دست می‌آورند، و نیازی به مکمل غذایی وجود ندارد. وضعیت درست قامت یک امتیاز است، اما باعث نمی‌شود قد بلندتر شود: به عبارت دیگر درست ایستادن یا نشستن باعث نمی‌شود  قد بلندتر شوید، اما باعث می‌شود که حداکثر استفاده را از قدتان بکنید.

در مورد فراورده‌هایی که با ادعای افزایش طول قد به فروش می‌رسند، محتاط باشید. انواع قرص‌های مکمل با برچسب “هورمون رشد” که در پرانتز کلمه “محرک” هم اضافه شده است، را ممکن است در بازار دارویی ببینید. اما همه این ادعاها دروغین است. هورمون رشد را نمی‌توان به صورت خوراکی مصرف کرد. نظارت شدیدی بر این مکمل‌ها وجود ندارد.

پزشکان در مواردی برای برخی از علل خاص کوتاه‌قدی ممکن است تزریق هورمون رشد را تجویز کنند. اما استفاده معمول از هورمون رشد توصیه نمی‌شود. از جمله عوارض جانبی تزریق هورمون رشد دیابت و تجمع مایع در مغز است.

ممکن است فرزند شما جزء نوجوانانی باشد که رشد قدی دیررس دارند. انجام آزمایش سن استخوانی با استفاده از اشعه ایکس می‌تواند نشان دهد که فرزند شما برای مدت طولانی‌تری نسبت به همسالانش رشد خواهد کرد یا نه.

اگر قد فرزنتان خیلی کوتاه‌تر یا خیلی بلندتر از والدین یا خواهر و برادرهایش است، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک بر اساس معاینه و آزمایش‌ها تشخیص می‌دهد که این حالت عادی است یا فرزند شما نیاز به ارجاع به متخصص غدد اطفال دارد.

در موارد نگرانی درباره رشد قدی‌تان یا سرعت رشدتان با دکترتان مشورت کنید تا او تعیین کند آیا در مسیر درست قرار دارید یا نه.

منبع : همشهری آنلاین

ارسال شده در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع برای والدین
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان