فرزند من اهل مطالعه است!! چگونه کودکان را به مطالعه تشویق کنیم؟

نوشته دکتر آماندا مورین

متخصص در روانشناسی کودکان گرایش یادگیری

تشویق کودکان به خواندن و مطالعه در عین حال که دغدغه بسیاری از والدین محسوب می‌شود، بسیار هم ساده است. به ویژه اگر کودک تازه خواندن را فرا گرفته باشد خیلی روان نباشد. نکته کلیدی در تشویق کودکان به مطالعه این است که فرایند خواندن را برای آنها جذاب تر کنیم. برای این کار راههای متفاوتی وجود دارد. با مجله نوجوان همراه باشید.

به نوبت بخوانید

کتابی را که مورد علاقه کودکتان است انتخاب کنید. و با هم به نوبت بخوانید. می‌توانید یک جمله شما بخوانید یک جمله کودک. یا اگر کودک در خواندن مهارت قابل قبولی دارد، می‌توانید پاراگراف به پاراگراف بخوانید.

خواندن

خواندن به صورت دسته جمعی و در جمع دوستان نیز یکی از راهکارهای مفید برای تشویق فرزندان به مطالعه است.

خواندن با دوستان

کتابهای چند جلدی انتخاب کنید.

امروزه در بازار داستانهای چند قسمتی و کتابهای چند جلدی به آسانی و به وفور یافت می‌شوند. می‌توانید یکی از این مجموعه‌ها را انتخاب کنید و برای کودک تهیه کنید. به این شکل او مشتاق به خواندن و دنبال کردن داستانها می‌شود.

داستانهای چند جلدی

از جمله داستانهای ایرانی چند جلدی می‌توان به کتاب «قصه‌های اینجوری»، مجموعه ۳ جلدی «قصه‌های الکی پلکی» و مجموعه تصویری «پیازی که گرمش بود»، که تازه‌ترین آثار زیر چاپ «محمدرضا شمس» است، اشاره نمود که در آینده نزدیک برای مخاطبان کودک و نوجوان به چاپ خواهد رسید.

کتابهای غیر داستانی را فراموش نکنید.

بسیاری از والدین برای عادت دادن فرزندانشان به مطالعه به اشتباه تصور می‌کنند که باید حتما از کتاب داستان استفاده کنند. ولی کتابهای جالب غیر داستانی هم وجود دارد که می‌توانند کودک را به خوبی جذب کرده و اطلاعات عمومی و غیر داستانی او را نیز ارتقا دهند. بی شک کودک شما دارای استعدادهای نهفته بسیاری است که ممکن است با گشت و گذار در این کتابها کشف شده و پرورش داده شود.

ادبیات غیر داستانی

یکی ار راههای تشویق کودکان به مطالعه ادبیات غیر داستانی، کتابهای علمی است. کتابهای علمی متنوع به راحتی و برای همه گروههای سنی در بازار یافت می‌شود. به عنوان نمونه می‌توان به کتاب منظومه شمسی اشاره کرد. نویسنده این کتاب الکساندر جی .مایکلز است و احسان کوثری نیا آن را ترجمه کرده است. از دیگر کتابهای غیر داستانی مناسب گروه سنی نوجوان ” رازهای علمی برای نوجوانان ” نوشته فرانسوا شریه است که کاظم فائقی آن را ترجمه کرده است. این کتاب شامل مجموعه ای از آزمایشات متنوع علوم به زبان ساده است.

از فیلم و کتاب با هم استفاده کنید.

اگر فیلم یا کارتونی از داستان کتاب ساخته شده است و موجود است حتما آن را برای فرزندتان تهیه کنید. بسیاری از کودکان و نوجوانان از تجربه فیلم به همراه کتاب بسیار لذت می‌برند و معمولا بر خلاف باور عموم پس از تماشای فیلم یا کارتون به خواندن کتاب مربوطه بیشتر علاقه نشان می‌دهند. از این دسته می‌توان به داستان زیبای “باخانمان” نوشته هکتور مالو است که مناسب گروه سنی نوجوان است .

از منابع دیگرغافل نشوید.

کتاب تنها منبعی نیست که کودک شما باید به خواندن آن عادت کند، در سنین نوجوانی و بزرگسالی لازم است گاهی روزنامه یا مجله یا منابع دیگر اطلاعاتی را هم مطالعه کند، پس لازم است از همین کودکی این تجربه را به او بیاموزید. می‌توانید از مجلات کودکان، و وب سایتهایی که مخاطب آن کودکان هستند، به این منظور استفاده کنید.

از این سایتها می‌توان به

سایت کودکان

کتابخانه کودک

کتابخانه نوجوان

زنبور دانا

اشاره نمود.

 

ارسال شده در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع برای والدین
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان