افسردگی و اضطراب در نوجوانان (مقایسه دختران و پسران)

همانطور که در مقالات قبل گفته شد، اختلالات در خلق و خو از نشانه‌های دوران نوجوانی است، تحقیقات نشان داده است که دختران در نوجوانی نسبت به پسران بیشتر در معرض افسردگی هستند. اگر دختر نوجوان دارید، با مجله نوجوان در این مقاله همراه باشید.

چرا دختران نسبت به پسران آسیب پذیرتر هستند، و این اختلالات چه علائم و نشانه هایی دارد که والدین باید بدان توجه داشته باشند؟

افسردگی دختران

اضطراب و افسردگی در هر دو جنس رخ می‌دهد، اما در سال های نوجوانی، دختران بسیار بیشتر در معرض خطر افسردگی و اضطراب هستند. قبل از بلوغ، شیوع بد‌خلقی در دختران و پسران تقریبا یکسان و در حدود ۳ تا ۵ درصد است. اما تحقیقات نشان داده است که در اواسط دوره نوجوانی دختران دو برابر بیشتر از پسران دچار افسردگی و بدخلقی می‌شوند.

دلیل چنین اختلاف بزرگی در اختلالات خلقی چه می‌تو‌اند باشد؟ با بررسی اسکن مغز دختران و پسران و مقایسه آنها محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تفاوت‌هایی در پردازش محرک‌های عاطفی در دختران و پسران وجود دارد. دختران بالغ از نظر شناخت عاطفی سریع تر از پسران بالغ می‌شوند و این حساسیت آنها را نسبت به افسردگی و اضطراب آسیب پذیر تر می‌کند.

جالب است بدانید که این تفاوت‌های جنسیتی در زمان بلوغ را می‌توان در مزیتهایی که برای نقش دختران به عنوان مادر و همسر از نقطه نظر تکاملی وجود داشته، ردیابی کرد: دختران می ‌توانند خود را در برابر محرک های عاطفی زودتر وفق دهند و این ریشه در نقش‌هایی دارد که به عنوان همسر یا مادر می‌پذیرفته‌اند از قبیل پرورش کودک و… دارد؛ حساسیت عاطفی ویژگی است که در مراقبت و پرورش کودک لازم و ضروری است. و در نقطه مقابل مردان جوان در نقش شکارچی و محافظ قبیله نباید دارای حساسیت عاطفی باشند.

افسردگی نوجوانان

این استدلال که تفاوت در حساسیت عاطفی در انسان وراثتی شده است، با این واقعیت که میزان افسردگی با اینکه امروزه بیشتر خانمها زندگی حرفه ای، و مردانه دارند، تغییری نکرده است، زیر سوال می رود. حتی مشارکت بیشتر دختران در ورزش ها و سایر فعالیت‌های فیزیکی شدید نیز میزان افسردگی را کاهش نداده است، هر چند فعالیت بدنی برای سلامت روانی بسیار حائز اهمیت می باشد، و یکی از راه های موثر برای کمک به بهبود افسردگی است.

علائم افسردگی در نوجوانان

یکی از علائم رایج در افسردگی نوجوانان، کناره‌گیری و گوشه‌گیری آنها و همچنین فاصله گرفتن از کارهای روزانه و فعالیتهای مورد علاقه آنها است. ممکن است تغییرات دیگری نیز ، از جمله اندوه یا تحریک‌پذیری شدید در آنها بروز کند. یا در رفتار او تغییراتی ایجاد شود، از جمله، کاهش اشتها، سطح انرژی، تغییر در الگوهای خواب و عملکرد تحصیلی. اگر تعدادی از این علائم با هم وجود داشته باشد، لازم است حساسیت بیشتری داشته باشید و حتما از پزشک یا مشاور کمک بگیرید.

افسردگی

این نکات بسیار مهم است زیرا زمانی اعضای خانواده و افراد دیگری که با نوجوان در ارتباط هستند، متوجه عدم علاقه‌ی او به بسیاری از امور می شوند( آنچه که ما از به عنوان فقدان احساس لذت یاد می کنیم) که معمولا نوجوان دچار افسردگی شده است. افسردگی یک اختلال درونی است، یعنی اختلالی که زندگی عاطفی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، که در قالب رفتار مخرب و یا مشکل‌ساز بروز می‌کند. به این ترتیب، نه تنها تشخیص این اختلال در دیگران سخت و زمانبر است، بلکه اغلب خود فرد نیز ممکن است دیر متوجه شود که تفکر و پاسخ‌های عاطفی او مختل شده است.

توجه داشته باشید که در واقع دو نوع افسردگی وجود دارد. در افسردگی شدیدکه شایع ترین شکل افسردگی است-مجموعه ای از علائم که افسردگی را تعریف می کند با هم و در دوره‌های زمانی که گاه ممکن است ۷-۹ ماه طول بکشد رخ دهد. اما نوع دیگری از افسردگی به نام اختلال افسردگی خلق و خوی(دیستمیا) وجود دارد، که در آن علائم خفیف‌تر، اما طولانی‌تر است و ممکن است سالها طول بکشد. بنابراین درحالی‌که تجربه این نوع افسردگی خویی ممکن است کمتر مخرب باشد، اما خطر آن زمانی است که این افسردگی طولانی شود و نوجوان را از فرایند رشد سالم باز دارد، که در این صورت آسیب بیشتری وجود دارد.

علائم اضطراب

اضطراب یک سیستم انطباقی ​​طبیعی است که به بدن این امکان را می‌دهد که تشخیص دهد چه زمانی در معرض خطر است. اما اضطراب زمانی مشکل ساز می‌شود که بین وضعیت فرد و اضطراب تناسبی وجود نداشته باشد و در توانایی فرد در کار کردن تداخل ایجاد کند. یک نوجوان ممکن است به دلیل اضطراب بیش ازحد و در نتیجه عدم اعتماد به نفس کامل از بسیاری از فعالیت ها کناره گیری کند.

نوجوانی که از دوران کودکی درگیر اضطراب بوده، ممکن است به همین شیوه زندگی یعنی زندگی با اضطراب در بزرگسالی نیز ادامه دهد. پس باید هر چه زودتر باید اقدامی انجام داد.

هنگامی که نوجوانی افسرده یا مضطرب است، این ناراحتی او نیست که دلیل مهم برای کمک کردن به وی به شمار می‌رود. علاوه بر خود اختلالات، اثرات دیگری نیز وجود دارند که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شوند که تا پایان عمر زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. غالبا افسردگی به همراه کمبود انرژی و ضعف در تمرکز است، دو عاملی که به احتمال زیاد تاثیر قابل توجهی در عملکرد اجتماعی و تحصیلی می‌گذارد. اضطراب، و گوشه گیری نیز ممکن است با افسردگی همراه باشد و این عوامل می‌توانند صدمات اجتماعی و تحصیلی جبران ناپذیری در پی داشته باشند.

افسردگی

یادگیری اجتماعی به اندازه یادگیری تحصیلی در دوران کودکی و نوجوانی حائز اهمیت است. دوره نوجوانی زمانی است که یک دختر به طور معمول چیزهایی مانند دختر بودن، خواهر بودن، دوست و همراه بودن را یاد می‌گیرد؛ افسردگی یا اضطراب، این روند رشد را مختل می‌کند. این کمبودها نه تنها او را از همسالان خود عقب می‌اندازد، بلکه منجر به تشدید افسردگی و اضطراب در آنها می‌شوند.

اختلالات دیگر

درک این نکته که اضطراب و افسردگی اغلب با هم در یک نوجوان رخ می‌دهد یا خیر، حائز اهمیت است، ولی ممکن است نیازمند بررسی به صورت دو اختلال جداگانه باشد. اینکه اضطراب بدون افسردگی رخ دهد نسبت به اینکه افسردگی بدون اضطراب رخ دهد، بیشتر محتمل است. ممکن است افسردگی منجر به اضطراب شود- حالتی منفی در ذهن یک نوجوان افسرده که موجب عدم اعتماد به نفس می شود.

دو مشکل جدی که به طور مستقیم با افسردگی نوجوان و اضطراب مرتبط می باشند، فکر  کردن (یا اقدام ) به  خودکشی و بدرفتاری هستند. خودکشی سومین علت مرگ و میر در میان نوجوانان و جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله است، و ما می‌دانیم که بسیاری از بچه ها که اقدام به خودکشی می‌کنند، از یک بیماری روانی رنج می‌برند. به خصوص نوجوانانی در معرض خطر هستند که افسردگی و اضطراب خود را از پدر و مادر و دوستان پنهان می‌کنند. به همین دلیل هوشیاری والدین دربرابر نشانه های این اختلالات مثل، گوشه‌گیری، تغییرات در عملکرد مدرسه، عادات غذا خوردن، الگوهای خواب و تغییر در کارهایی که او از آن لذت می‌برده است، اهمیت ویژه ای دارد. به طور مشابه، اکثر نوجوانانی نیز که دچار مشکلات خلقی و بدرفتاری می شوند دچار نوعی اختلال روانی هستند، از جمله، اضطراب یا افسردگی، که یکی دیگر از دلایل مهم برای درمان به موقع به شمار می‌رود .

منبع: Child Mind Institute

 

 

ارسال شده در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ توسط پريسا معيني با موضوع دسته‌بندی نشده
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان