قابل توجه والدینی که کودکان چاق دارند.

 با صنعتی شدن دنیا و همچنین فرایند تغذیه و تولید غذا و نیز سرعت گرفتن روزافزون زندگی،‌روز به روز افراد بیشتری به فست فودها و غذاهای آماده روی می آورند،‌ اما آیا می دانید کمترین و کوچکترین ضرر فست فودها برای فرزند شما اضافه وزن و چاقی است. فعلاً در اینجا به همین یک معضل می پردازم و بقیه مشکلات را نادیه می گیریم.آمارها حاکی از آن است که ۴۳ درصد جمعیت ۸ تا ۱۵ سال امریکا،‌ ۳۲ درصد اروپا و نیمی از کودکان و نوجوانان آسیایی از چاقی رنج می‌برند و سلامت‌شان در خطر است. اگر شما هم به هر دلیل با مشکل اضافه وزن فرزند خود روبرو هستید این مقاله را از دست ندهید. 

حتما با کودکان خیلی چاق روبرو شده اید و یا ممکن است فرزند شما یا بچه ی اقوام و خویشان مبتلا به چاقی باشد. دیدن کودکانی که چربی زیادی دارند و چاق هستند زیاد هم غیر معمولی نیست. بیشتر والدین می دانند که این مشکل با رشد کودک از بین خواهد رفت.

چاقی کودکان

اما در حال حاضر تقریبا یک سوم از کودکان ۱۰ تا ۱۱ ساله اضافه وزن یا چاقی دارند، و ما ممکن است نبرد با چاقی دوران کودکی را از دست بدهیم. برخی والدین متوجه نیستند که عزیزان نه چندان کوچکشان اضافه وزن دارند.

پس چطور بهفمید که کودکتان اضافه وزن دارند؟دکتر مارگارت لث (نویسنده کتاب Fat Planet: The Obesity Trap And How We Can Escape It) هشدار می دهد که نه همه کودکان در حال رشد، اما آنهایی که اضافه وزن دارند در حال تبدیل شدن به افراد چاق هستند.

تست BMI برای اندازه گیری چاقی کودکان اصلا مناسب نیست. چون توده ماهیچه و ترکیب بدن را به حساب نمی آورد، بلکه ضریب ماهیچه، چربی و استخوان در بدن را اندازه می گیرد. به جای گشتن و شمردن اعداد، به دنبال این باشید که کودک شما به طور کلی در چه وضعیتی است. اگر کودک شما دیابت نوع دو، مشکل دویدن در مسافت های کوتاه یا اینکه بیشتر از سه اینچ چربی دارد، باید بگوییم که زنگ هشدار برای شما به صدا در آمده است و فقط مسئله گوشتالو بودن مطرح نیست!

چاقی کودکان

دکتر لث با ذکر چهار نکته به والدین می گوید که چطور مشکل چاقی کودکشان را متوقف کنند.

۱٫ حواستان به فعالیت های جسمی کودکتان باشد. او باید یک یا دو ساعت در روز ورزش کنید تا سلامتی و تناسب اندامش را حفظ کند.

۲٫ به نوع غذاییکه در خانه درست می کنید دقت کرده و سعی کنید رژیم غذایی کودکتان را اصلاح کنید. سعی کنید پرخوری اش را کنترل کرده و مواد غذایی بد را در خانه نگهداری نکنید. به اون انگیزه بدهید تا رژیم غذایی متعادلی داشته باشد.

۳٫ مطمئن شوید که کودکتان به اندازه کافی می خوابد. وقتی خسته هستید غذا خوردن بیشتر لذت بخش شده و در نتیجه به پرخوری و عدم توانایی شما برای کنترل آن منجر می شود.

۴٫ شما باید زمانی که فرزندتان به صفحه نمایش ذل می زند را کم کنید چون بودن در معرض نورهای آبی برای بچه ها خوب نیست. این نور ریتم شبانه روزی را مختل کرده و باعث افزایش اشتها می شود.

چاقی کودکان

ارسال شده در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع برای والدین
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان