آنچه والدین باید در مورد تغییرات فیزیکی در پسران نوجوان بدانند.

بلوغ بارز ترین پدیده در سنین نوجوانی است و فرآیندی است که چندین سال به طول می‌انجامد، این پدیده با افزایش تولید هورمون آغاز می‌شود که این تغییر در میزان هورمون خود باعث بروز تغییرات فیزیکی دیگری می‌گردد.  زمان بندی هر فرد در دوران بلوغ با فرد دیگر متفاوت است. در مقاله قبل کلیاتی راجع به تغییرات فیزیکی در دختران در دوران بلوغ ارائه شد، در این مقاله نکاتی پیرامون تغییرات فیزیکی در پسران در دوران بلوغ در اختیار شما قرار می‌گیرد. با مجله نوجوان همراه باشید.

پسران کمی چاقتر و چهارشانه تر از دختران هستند، و در اوایل بلوغ و اواسط آن، پاها و دستهای بلندتری نسبت به تنه دارند. همانطور که دوران بلوغ طی می‌شود، پسران رشد ناگهانی و قابل توجهی از خود نشان داده تا اینکه در مراحل بلوغ جنسی این رشد به اوج خود می‌رسد. نسبتهای رشد در بدن در این دوره تغییر می‌کند، مثلا از اواسط بلوغ به بعد رشد چشمگیری در قسمت تنه و تا حدودی در پاها وجود دارد. رشد ماهیچه ای در پسرها نسبت به دختران بسیار بیشتر طول می‌کشد، و در اواخر دوران نوجوانی بدن یک پسر تنها از ۱۲ درصد چربی تشکیل شده است، در حالیکه نسبت چربی در بدن دختران دو برابر این مقدار است.

در اثر تغییرات در ترشح هورمون تستوسترون دومین تغییر در این دوران رویش موهای زائد است. در این دوره موهای نازکی در صورت، پاها و زیر بغل پسران شروع به رویش می‌کند و همچنین در قسمت سینه آغاز می‌شود که بسته به عوامل وراثتی در افراد مختلف بسیار متفاوت است.

در این دوران سایز بیضه‌ها و کیسه بیضه‌ها تا دو برابر افزایش می‌یابد . در اکثر پسران یکی از بیضه‌ها (معمولا سمت چپ) پایینتر از دیگری است و این کاملا طبیعی است.

قدرت بدنی دختران و پسران تا اواسط دوران نوجوانی تقریبا برابر است، ولی از این دوران به بعد تفاوتهای چشمگیری بین دختران و پسران از این نقطه نظر پیش می‌آید.

تغییرات فیزیکی پسران

 

سایز آلت تناسلی در پسرها، بین سالهای ۱۳ تا ۱۸ سالگی به اندازه یک انسان بالغ می‌رسد ولی در افراد متفاوت با پیشینه‌های ژنتیکی متفاوت فرق می‌کند. بزرگترین نگرانی پسران در این دوران مقایسه سایز آلت تناسلی خود با همسالان است. بهتر است والدین قبل از اینکه این نگرانی از سوی آنها مطرح شود (که اغلب مطرح نخواهد شد) برای فرزندشان توضیح دهند که بالغ شدن (مرد شدن) و توانایی باروری ربطی به سایز آلت تناسلی ندارد.

پسرها معمولا بعد از اولین انزال که اغلب یک سال پس از رشد بیضه‌ها رخ می‌دهد، قادر به تولید اسپرم هستند.

انزال و نعوظ غیر ارادی یکی از مسائلی است که گاه باعث خجالت در نوجوانان می شود و آنها را با مشکلاتی روبرو می کند.

انزال گاهی اوقات به صورت غیر ارادی و در خواب رخ می‌دهد. ممکن است فرزندتان از خواب بیدار شود و تصور کند که شب ادراری داشته است. آنچه شما به عنوان والدین در این مواقع می‌توانید انجام دهید بسیار مهم است، سعی کنید :

  • به او توضیح دهید که این اتفاق برای همه پسرها در این سن ممکن است پیش بیاید و این یعنی او دارد بزرگ می‌شود.
  • توضیح دهید که از این موضوع نباید خجالت بکشد. و لازم است حتما دوش بگیرد.

نعوظ هم در دوران بلوغ بسیار غیر قابل پیش بینی است. تحقیقات نشان داده شده است که در مواقع پر استرس بیشتر اتفاق می‌افتد مثلا هنگام ارائه کنفرانس در حضور جمع یا کلاس. به فرزندتان توضیح دهید که در این مواقع تقصیری متوجه او نیست و او کاری نمی تواند انجام دهد پس لازم نیست از این مساله خجالت بکشد، همچنین به او بگویید که با گذشت زمان این اتفاق کمتر رخ می‌دهد و قابل کنترل تر می‌شود.

بلافاصله پس از دوران اوج رشد در پسران، حنجره و تارهای صوتی او نیز رشد می‌کند. برای مدت زمان کوتاهی، ممکن است صدای پسرها ناخوشایند باشد، ولی به محض اینکه حنجره او به رشد کامل رسید این ناهنجاری در صدا برطرف می‌شود و صدای بم تری (مردانه تری) پیدا می‌کنند. دختران هم در این دوران صدای زیرتری پیدا می‌کنند، ولی این تغییر نسبت به پسران خیلی محسوس نیست.

در اوایل بلوغ پسران هم مثل دختران ممکن است احساس درد و حساسیت در سینه‌ها داشته باشند و از هر سه پسر حداقل دو پسر رشد در ناحیه سینه‌ها دارند، این در نتیجه تغییرات بیوشیمیایی است که باعث می‌شود بخشی از تستوسترون در بدن آنها تبدیل به هورمون زنانه یا استروژن شود. اگر مشاهده کردید این رشد نسبت به وزن فرزندتان (پسران چاقتر رشد بیشتری در این ناحیه به دلیل تجمع چربی نشان می‌دهند) کمی غیر عادی به نظر می‌رسد، حتما با پزشک متخصص غدد و هورمون تماس بگیرید، چون در مواردی ممکن است منجر به عارضه ای به نام ژنیکوماستی شود.

این پدیده ممکن است باعث شود برخی از پسران از رفتن به کلاسهای ورزشی امتناع کنند یا دوست نداشته باشند بدون تی شرت دیده شوند. (حتی موقع انجام ورزشهایی مثل شنا ). در این مواقع هیچ چیز مثل گفتن اینکه این پدیده در عرض یک تا دو سال رفع می‌شود، آنها را خوشحال نخواهد کرد.

بلوغ پسران

” خیلی ممنون که به من گفتید. فکر کردم دارم تبدیل به یک دختر می‌شوم.”

در موارد نادری رشد سینه‌ها متوقف نمی شود و ادامه می‌یابد. در این مواقع حتما با پزشک مشورت کنید و حتی در مواردی ممکن است جراحی پلاستیک لازم باشد.

ژنیکوماستی باید توسط پزشک تشخیص داده شود، به ویژه اگر پیش از بلوغ یا بعد از بالغ شدن اتفاق بیفتد، که علت آن ارگانیک نبودن مواد غذایی است.

ژنیکوماستی دلایل بیولوژیکی دیگری هم ممکن است داشته باشد:

  • تومورهای غدد درون ریز
  • اختلال در غده آدرنال (هیپرپلازی مادرزادی آدرنال)
  • اختلال کروموزومی (سندرم کلاین فلتر)
  • بیماری کبد
  • اختلالات ژنتیکی نادر

رشد غیر طبیعی سینه‌ها ممکن است عوارض نا خواسته برخی از داروها باشد، مثل برخی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد استرس، داروهای ضد ریفلاکس، یا به دلیل قرار گرفتن در معرض منابع خارجی استروژن مثل سویا، استروژن گیاهی که در فراورده‌های اسطوخودوس و روغن درخت چای که در برخی از لوسیونها و کرمهای پوست یافت می‌شود.

منبع: HealthyChildren

 

 

ارسال شده در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ توسط زهره صمیمی با موضوع برای والدین
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان