آنچه والدین باید در مورد تغییرات فیزیکی در دختران نوجوان بدانند.

در دوران نوجوانی و در سنین نزدیک به بلوغ بدن دختران دچار تغییرات فیزیکی خاصی می شود که ممکن است در برخی مواقع باعث نگرانی آنها و والدین شود. در این مقاله کلیاتی راجع به تغییرات فیزیکی احتمالی در این سنین، زمان تقریبی بروز این تغییرات، برخی راهکارها جهت پذیرش راحت تر این تغییرات که در برخی موارد برای دختران نوجوان کمی ناخوشایند است، ارائه می شود. با مجله نوجوان همراه باشید.

اولین نشانه بلوغ در دختران شاید بزرگ شدن پستانها باشد. که معمولا در سنین بین ۹ تا ۱۰ سال شروع می‌شود، در عین حال این پدیده در برخی از دختران زودتر یا دیرتر اتفاق می‌افتد. در مطالعاتی که روی ۱۷ هزار دختر نوجوان انجام گرفت، نتایج نشان داد که دختران در برخی نژادها مثل قفقازی یا نژاد آفریقایی حتی در سنین زیر ۷ سال این پدیده را تجربه کرده اند.

ممکن است بسیاری از والدین انتظار این تجربه را در این سنین نداشته باشند و کمی غافلگیر شوند، یا فکر کنند دخترشان دچار بلوغ زودرس شده است. همیشه یکی از پستانها زودتر از دیگری علائم رشد را نشان می‌دهد. د کتر سوزان بوتلر متخصص طب کودکان و نوجوانان، می‌گوید:” ممکن است برخی والدین این پدیده را با کیست یا تومور یا آبسه اشتباه بگیرند.” خود دختران هم ممکن است نگران شوند و فکر کنند اتفاق خاصی برای آنان افتاده است، مخصوصا اینکه در این مواقع پستانها بسیار حساس و دردناک می‌شود و ممکن است خوابیدن روی شکم را برای او به تجربه ای دردناک تبدیل کند. والدین گرامی باید او را با این احساس غریب، آشنا کنند و تاکید کنند که این احساس، حسی بسیار طبیعی است. آنچه تمام این احساسات را به وجود می‌آورد، چیزی نیست جز تجمع غدد چربی در این قسمتها.

سوالی که ممکن است برای بسیاری از والدین در این دوره پیش بیاید این است که ” آیا لازم است دخترشان بلافاصله سوتین بپوشد؟”

خیر، لازم نیست به محض شروع این فرایند او را مجبور به پوشیدن سوتین کنید. البته برخی از دختران به دلیل دردناک بودن این ناحیه با پوشیدن سوتین احساس راحتی بیشتری می‌کنند. بهتر است اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد، احساس دختران درباره اولین تجربه پوشیدن سوتین بسیار مهم است و همیشه در ذهنشان باقی می‌ماند. برخی از آنها از این تجربه احساس ناخوشایندی دارند، احساس می‌کنند از دنیای دخترانه به دنیای زنانه راه پیدا کرده اند، پس اجازه دهید خودشان انتخاب کنند .

بلوغ دختران

سوال دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که : ” چرا یکی از سینه‌ها بزرگتر از دیگری است؟”

در مراحل بلوغ اگر یکی از سینه‌ها بزرگتر از دیگری باشد، طبیعی است و جای نگرانی نیست. اغلب دختران بسیار نگران این مساله هستند و فکر می‌کنند ممکن است برای همیشه یکی از سینه‌ها بزرگتر از دیگری باشد. معمولا ظرف مدت یک سال این عدم تقارن برطرف می‌شود، گر چه ممکن است تفاوتهای جزئی باقی بماند ولی این تفاوتها اغلب بسیار جزئی است. با این حال در مواردی دیده می‌شود که تفاوتها قابل توجه است و این عدم تقارن در سایز پستانها تا سنین بالاتر نیز باقی می‌ماند، به طوریکه باعث می‌شود برخی از خانمهای جوان ریسک جراحی پلاستیک را نیز جهت رفع این مشکل به جان بخرند. ولی حداقل تا ۶ – ۱۲ ماه پس از رشد کامل و متوقف شدن رشد پستانها جراحی پلاستیک توصیه نمی شود. (معمولا یک سال بعد از اولین پریود). توصیه می‌شود تا چند سال پس از اولین پریود فرزندتان در صورت مشاهده عدم تقارن هر ۶ ماه او را نزد پزشک متخصص برده تا تحت نظر قرار گیرد و اجازه دهید پزشک درباره اینکه عمل جراحی انجام شود یا خیر، تصمیم بگیرد.

دومین نشانه بلوغ ظاهر شدن مو های زائد است ( در ۱۰ تا ۱۵ درصد دختران این موها قبل از شروع دوره رشد پستانها ظاهر می‌شوند).

دختران در سنین نوجوانی ممکن است در قسمت شکم و باسن کمی تجمع چربی داشته باشند و ممکن است باعث شود شکمشان کمی گرد شود که این اصلا برای آنها در این سنین خوشایند نیست و ممکن است باعث اضطراب و ناراحتی آنها شود. شما والدین گرامی با توضیح دادن اینکه این اتفاقات طبیعی است و همچنین تشویق آنها به ورزش کردن، می‌توانید نقش مهمی در برطرف کردن این نوع استرسها داشته باشید. تجمع چربی در قسمت میانی بدن یعنی شکم و باسن در این دوران طبیعی است و بدن کم کم این چربی را در سراسر بدن توزیع و یکدست می‌کند. با این حال اگر این تجمع بسیار قابل توجه است به طوریکه فرم شکم به حالت D در آمده است باید هوشیار باشید و به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید و نسبت به سوزاندن کالری اضافه فرزندتان با تشویق او به ورزش اقدام کنید، چون چاقی بیش از اندازه در این ناحیه، در سنین نوجوانی ممکن است زمینه ساز بروز بیماریهایی مثل دیابت، فشار خون بالا و دیگر بیماریهای مربتط با چاقی در آینده شود.

 

دختران اغلب تصورات و ترسهای بی اساس بسیاری در مورد پدیده قاعدگی دارند. بهترین زمان برای بحث در این مورد به محض شروع شدن رشد سینه‌ها است (یعنی یک تا سه سال قبل از شروع اولین قاعدگی). در اینجا راهکاری برای توضیح دادن این پدیده به دختران پیشنهاد می‌شود. بهتر است مادر یا در صورت عدم وجود مادر، پدر با در دست داشتن تصویری که دستگاه تولید مثل در بانوان و جزئیاتش در آن نشان داده شده است برای دخترتان اینگونه توضیح دهید:

” وقتی بزرگتر شدی، اگر دوست داشته باشی می‌توانی مادر شوی. گرچه هنوز زمان زیادی تا آن موقع مانده ولی بدن تو از همین الان باید برای آن روز آماده باشد، برای روزی که یک بچه خوشگل مثل خودت به دنیا بیاوری. تو الان به سن بلوغ رسیدی بنابراین هر ماه یکی از این دو تخمدان که در عکس می‌بینی باید تخمکهای رسیده را که در بدن تو گیر افتاده اند آزاد کنند. که این تخمکها هر ماه از بدن تو به این شکل دفع می‌شوند. این اتفاق هر ۳ هفته یا ۵ هفته برای تو می‌افتد و در این دوران باید از نوار بهداشتی استفاده کنی. این اتفاق بسیار طبیعی و نرمال است. این یعنی تو داری بزرگ می‌شوی. تو در این چند روز مثل روزهای قبل همه کار می‌توانی انجام بدهی، بازی کنی، ورزش کنی.”

نگرانیهایی که ممکن است در این دوران برای بسیاری از نوجوانان پیش بیاید.

بلوغ دختران

” چطور بفهمم اولین قاعدگی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟”

گرچه تاریخ دقیق این اتفاق را نمی توان از قبل پیش بینی کرد، ولی معمولا این اتفاق در دختران در همان سنی که مادرشان اولین قاعدگی خود را تجربه کرده است، خواهد افتاد. با این حال او را از قبل برای این اتفاق آماده کنید و برای او نوار بهداشتی بخرید و نحوه استفاده از آن را به او یاد بدهید. به او بگویید که این پدیده اوایل ممکن است بسیار نا منظم باشد، حتی فاصله بین دو پریود ممکن است به شش ماه نیز برسد. عوامل مختلفی همچون بیماری، استرس، ورزش شدید، سوء تغذیه و… می‌تواند از علل این فاصله زمانی زیاد بین دو قاعدگی باشد.

اگر قاعدگی تا سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی اتفاق نیفتاد و یا یک سال بعد از سن اولین قاعدگی مادر، این پدیده اتفاق نیفتد باید به پزشک مراجعه کنید.

” اگر در مدرسه این اتفاق برایم افتاد، چکار کنم؟”

این بزرگترین نگرانی هر دختری در سنین نوجوانی است. بهتر است همیشه یک عدد نوار بهداشتی در کیف مدرسه فرزندتان بگذارید تا در مواقع لزوم دچار استرس و نگرانی نشود. به او توضیح دهید که خونریزی در روز اول و شروع قاعدگی بسیار کم است و لازم نیست نگران این موضوع باشد.

“آیا قاعدگی دردناک است؟”

اولین قاعدگی‌ها معمولا دردناک نیست. وقتی تخمدانها شروع به تخمک گذاری می‌کنند، ممکن است روزهای قبل یا در روزهای قاعدگی و بعد از آن کمی دردناک باشد. برخی علائم شایع عبارتند از علایم شایع عبارتند از دل درد، نفخ، سردرد، تغییرات خلق و خو و تحریک پذیری و افسردگی است. دردهای دوران قاعدگی در برخی از افراد و بسته به شرایط مختلف می‌تواند خفیف یا خیلی شدید باشد. اگر دختر شما از درد شدید شکایت دارد می‌توانید با اجازه پزشک به او ایبوبروفن یا استامینوفن بدهید.

در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک تماس بگیرید:

  • هر گونه تغییر ناگهانی در سیکل قاعدگی
  • خونریزی شدید که باعث شود بیش از ۶ تا ۸ نوار بهداشتی در روز مصرف کند یا بیش از ۷ تا ۱۰ روز طول بکشد.
  • خونریزی یا لکه بینی بین دو سیکل قاعدگی
  • اگر دخترتان درد شدید در ناحیه شکم یا لگن دارد حتما سریعا با پزشک متخصص تماس بگیرید.

منبع: HealthyChildren

 

 

مترجم : فائزه کمر طلایی

 

 

 

ارسال شده در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ توسط زهره صمیمی با موضوع برای والدین
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان