چطور به کودکان پذیرفتن مسؤلیت رفتارها و اعمالشان را بیاموزیم؟

کودکان را تشویق کنید که بازی به دنبال مقصر گشتن را تمام کنند و شروع به پذیرش مسؤلیت کنند.فرزند شما خیلی سریع بقیه را برای هر کاری مقصر می داند.اگر در کلاس نمره بدی کسب کرده باشد می گوید بخاطر دوستش است که صحبت کردن با او را متوقف نکرده است.وقتی شما رد پای گلی او را روی پارکت می بینید،ادعا می کند که کار سگ بوده است.کودکان در این سن متوجه نیستند که هر کسی دچار خطا و اشتباه می شود.کیت رابرت دکترای روان شناسی می گوید:سرزنش کردن دیگران روش ساده ای برای اجتناب از پیامدهای منفی و نارضایتی است.

این راهکارهای هوشمندانه به کودک شما کمک می کند که از “من نبودم” به سمت آموزش جوابگو بودن و مسئول بودن برای رفتارش عبور کند.راشل رابرتسون مدیر آموزش و توسعه موسسه Bright Horizon Family Station  پیشنهاد می دهد:نکات را به هم پیوند بزنید و با برجسته کردن مثالهای زندگی واقعی به کودک کمک کنید که ارتباطی بین آنچه انجام داده و آنچه رخ داده است ایجاد کند. برای مثال می توانید بگویید چون سخت کوشانه درس خواندی،در آزمون هجا کردن توانسته ای A کسب کنی.یا وقتی که تو درون چاله می پری کفشهایت خیس می شوند.می توانید از او بخواهید که به علامت یا تأثیر واقعیت های مشخص فکر کند. یکی از آنها می تواند خواب ماندن مامان روز سه شنبه باشد و او باید پیامد های احتمالی را بگوید. انتظار جوابهای غیرمنطقی را داشته باشید. (مامان خواب مانده و او مجبور است با لباس راحتی به سر کار برود.)فقط آنها را ثبت کنید. ثبت کردن یا نقش بازی کردن تجربه های بیشتر که از علت های مشخص و نتیجه های آنها به دست می آید کار را برای کودک آسان خواهد کرد که چگونه قبل و بعد از رفتارش روی دیالوگ های درونی خود کار کند.

صداقت را آسان کنید.

فیلیپ دمبو،نویسنده کتاب هدف واقعی پرورش کتابی که شما آرزو می کنید ای کاش والدین شما خوانده بودند، پیشنهاد می کند: اگر می خواهید که فرزند شما با صداقت و راستی به سمت شما بیاید (یا وقتی از او خواسته شد آن را بپذیرد)، هنگام ابراز نارضایتی خود درباره رفتار اشتباه او  تلاش کنید خونسردی خود را حفظ کنید. خونسرد بودن و دوستانه رفتار کردن کار را آسانتر می کند و در ادامه احتمال پذیرش اشتباه را بیشتر خواهد کرد. اجازه دهید بداند که هر کسی مرتکب خطا می شود وآنچه که مهم است صداقت اوست، از موقعیت آموزش بگیرید و درس بیاموزید و تلاش کنید اشتباه های او را اصلاح کنید سپس درباره اینکه چه کار متفاوتی را می توانست انجام دهد، چطور می توانست بهتر انجام دهد و هر پیامد دیگری گفتگو کنید. اگر او اشتباهش را پذیرفته است فراموش نکنید که صداقت او را ارج نهید.

درباره قوانین ثابت قدم باشید.

مطمئن باشید همه ما به طور اتفاقی اجازه می دهیم بعضی چیزها دچار لغزش شود،اما اگر شما اغلب اجازه می دهید که صورت دوست داشتنی و قابل ستایش فرزند شما، راه های جلب توجه و یا دادخواهی ترحم برانگیز او شما را به سمتی سوق دهد که مجازات را عملی نکنید، فرزند شما می آموزد که مجبور نیست قوانین را جدی بگیرد و می تواند شما را قانع کند که در برابر او  تساهل کنید و آسان گیر باشید. دکتر دمبو می گوید:برای مسئول بودن لازم است بیاموزد که پیامدهای سخنان، رفتار و تصمیم های خود را بپذیرد و تنها راهی که او این کار را خواهد کرد این است که شما درباره قوانین و نظم پایدار و ثابت قدم باشید.

پیشرفت ها را ثبت کنید.

برای کمک به درس پایداری و استقامت وارد یک چالش شوید. به فرزند خود بگویید که او هفته را با ۵ امتیاز شروع خواهد کرد، و هر بار که شروع به آوردن بهانه کند و یا تلاش کند که دیگری را مقصر جلوه دهد، ۱ امتیاز را از دست خواهد داد. برای ثبت کردن، یک چارت بر روی یخچال یا بر روی درب اتاق خواب قرار دهید. اگر او توانست بدون صفر شدن امتیازها هفته را پشت سر بگذارد، پیشرفت او را با رفتن برای گردش در پارک یا ۳۰ دقیقه اجازه بیشتر بیدار ماندن در شب پاداش دهید. اگر چه ممکن است در ابتدا امتیازهای او کم شود، چارت به او یادآوری می کند که نسبت به آنچه انجام می دهد آگاه باشد و احتمال اینکه دفعه بعد مسئولیت را متوجه دیگری بداند کم می شود.

منبع: پرشین خاتون

مترجم : سمیه هادی فر

ارسال شده در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ توسط زهره صمیمی با موضوع کودک , کودک من , نوجوان
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان