چرا پسران تک والد آسیب پذیرتر از دختران تک والد هستند!

امروزه دلایل متفاوتی وجود دارد که ممکن است کودکان و نوجوانان یکی از والدین خود را در کنار خود نداشته باشند. کودک در هر مرحله از رشد نیازهای عاطفی خاصی دارد که یک والد نمی‌تواند آن را به‌تنهایی برطرف کند. آیا می دانید زندگی تک والدی چه آسیبهایی دارد و با یک کودک تک والد چه رفتاری باد داشته باشید؟. یک کارشناس‌ارشد روان‌شناسی معتقد است: کودکان بین هفت تا ۱۱سال نیاز دارند که توجه بیشتری به آن‌ها شود و اگر در این مرحله یکی از والدین‌شان را به هر دلیلی از دست بدهند دچار کمبود می‌شوند.

زهرا احمدی می‌افزاید: کودکان در این سن دوست دارند مرکز توجه باشند، به همین دلیل در محیط‌هایی مانند مدرسه برای کسب توجه معلم و مربیان امکان دارد کارهایی انجام دهند که نظم مدرسه را به هم بزنند تا جلب توجه کنند؛ حتی دعوا کردن و تنبیه این کودکان از سوی اولیا مدرسه برایشان نوعی جلب توجه محسوب می‌شود.
وی ادامه می‌‌دهد: گروه دیگری از کودکان هم سعی می‌کنند که دانش‌آموز خوب و منظمی باشند و از این طریق توجه اطرافیان‌شان به‌خصوص معلم را جلب کنند.
این کارشناس‌ارشد روان‌شناسی توصیه می‌کند: شما به‌عنوان والد باید اولیا مدرسه را در جریان بگذارید که فرزندتان یک والد بیشتر ندارد، زیرا در صورتی که معلم از این موضوع آگاه باشد با رفتاری‌هایی که دانش‌آموز از خود بروز می‌دهد می‌تواند واکنش متناسبی داشته باشد.

افسردگی
این مشاور آموزش مهارت‌های فرزندپروری را برای والد موثر می‌داند و می‌گوید: والد نیز باید توجه داشته باشد این امر تنها به مدرسه منحصر نمی‌شود، هنگامی که فرزندتان با رفتارهای بدش قصد جلب توجه‌تان را دارد واکنش خاصی نشان نداده و تنها به کارهای خوب او واکنش نشان بدهید.

ویژگی‌های کودک تک والد

واکنش‌ها در هر سنی متفاوت است، همان‌طور که اشاره شد کودکان زیر سن ۱۱سال نیاز به توجه دارند. یک کارشناس‌ارشد روان‌شناسی می‌گوید: باتوجه به اینکه در سن نوزادی تا ۲سالگی، کودک وابستگی زیادی به مادر دارد از دست دادن مادر می‌تواند تاثیر زیادی در روحیه او داشته باشد.
حسین جانعلی‌پور می‌افزاید: واکنش شیرخوار به این موضوع، می‌تواند همراه با گریه، پرخاشگری دوران نوزادی، اضطراب، بداخلاقی و بی‌قراری باشد.
این کارشناس‌ارشد روان‌شناسی، پسران تک والد را آسیب‌پذیرتر از دختران می‌داند و ادامه می‌دهد: تحقیقات نشان داده است که پسران در مقابل از دست دادن یک والد و زندگی تک والدی آسیب‌پذیرتر از دختران هستند. علت این امر به‌طور دقیق مشخص نیست؛ اما می‌توان اشاره کرد که دختران تک والد در قبول و درک این موضوع منعطف‌تر از پسران تک والد هستند.
وی ادامه می‌دهد: در سنین بالاتر اولین واکنش چنین فرزندانی به طلاق یا فوت یکی از والدین، به‌طورحتم یک دوره سوگواری است، مگر اینکه فرزند زیر پنج سال باشد و تصویر روشنی از آن چه رخ داده در ذهن نداشته باشد.
این کارشناس‌ارشد روان‌شناسی مشکلات خواب، عدم یادگیری و تمرکز حواس، جویدن ناخن و حتی شب‌ادراری را از مشکلات این گروه می‌داند و می‌افزاید: نوجوان به دلیل اینکه گاهی با والدینش تنش‌هایی دارد علاوه بر سوگواری به سرزنش خود می‌پردازد و دائما تصور می‌کند فرزند خوبی نبوده‌ به همین دلیل پدر یا مادر خود را از دست داده است.

اجازه بدهید کودک با والد دیگر در ارتباط باشد

این مشاور بیان می‌کند: در چنین شرایطی گفتگوی‌تان با نوجوان باید به نحوی باشد که این ذهنیت از او دور شود که او مسئول اتفاقی که در خانواده افتاده نیست. در سنین بالاتر بیشتر آن‌ها آرزو می‌کنند والدین یک‌بار دیگر در کنار هم زندگی کنند و با هم باشند. در این موارد نیز باید به او بگویید که هر چند از وجود پدر یا مادر محروم شده‌اند؛ اما هر دو والد خود را از دست نداده‌اند و در صورت جدایی طرفین باید اجازه دهند بچه‌ها بتوانند با والدی که از او دور است، دیدار کنند.
این کارشناس‌ارشد روان‌شناسی با اشاره به نقش پدر یا مادر در ایجاد آرامش در خانواده‌های تک فرزند عنوان می‌کند: والد تنها باید تلاش کند که فضای خانه را آرام نگه‌دارد و بتواند با فرزندش در هر سنی که هست رابطه دوستانه‌ای داشته باشد.
وی هشدار می‌دهد: در سنین نوجوانی که فرد به دنبال کسب هویت و استقلال است و از والدین خود کمتر الگو می‌گیرد و گرایش به گروه همسالان داشته یا تحت تاثیر بزرگسالانی قرار می‌گیرد که علاقه‌مند به آن‌ها است، کار پدر یا مادرهایی که به‌تنهایی به پرورش و تربیت فرزندان خود اقدام می‌کنند، دشوارتر است.
جانعلی‌پور با اشاره به اینکه باید از سنی که کودک درک مفاهیم را دارد مفهوم مرگ را برای او توضیح داد، بیان می‌کند: از هر سنی که کودک قدرت درک کلمه‌ها را دارد باید با مفهوم مرگ یا جدایی آشنا شود درصورتی‌که از شما توضیحی خواست به صورت شفاف آن را بیان کنید.
وی مشکلات را مقطعی می‌داند و می‌افزاید: در صورتی‌که مفهوم مرگ را به خوبی توضیح داده باشید، تاثیرات آسیب‌ها مقطعی و گذرا ست و در آینده نیز تنها حسرت دارد که چرا بیشتر از وجود والدش بهره نبرده است، اما کودکی که با این مفاهیم آشنا نباشد در آینده با مشکلات روحی و رفتاری مواجه خواهد شد.

سمیرا منشادی/ روزنامه شهرآرا مشهد

ارسال شده در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع دسته‌بندی نشده
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان