مشکلاتی در دوره قاعدگی دختران نوجوان

دختران در دوران بلوغ با شروع پریودی روبه رو میشوند و ممکن است با مشکلات دوره قاعدگی آشنایی نداشته باشند. در ادامه نکاتی پیرامون این مشکلات ارائه میشود که قطعا برای والدین و دختران نوجوان سودمند خواهند بود، پس با ما همراه باشد.

images (7)

آخرین مرحله بلوغ در دختران، قاعدگی است که در این مرحله هورمون هایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می شود که تخمدان ها را وادار به ساخت هورمون های زنانه می کند که این هورمون ها استروژن و پروژسترون نامیده می شوند و اثرات زیادی در بدن دختران داشته و رشد جسمی و بالغ شدن آنها را سبب می شود.
بهترین راه حل بهبود و ادامه تنظیم قاعدگی توجه به رژیم غذایی مناسب است. در این دوران مصرف مواد قندی با شیرینی بالا و چربی ها، بسیار مضر هستند.
دختران در این زمان باید تا جایی که ممکن است از خوردن غذاهای حاضری (فست فودها) و موادی که حاوی مواد افزاینده اند خودداری کنند چرا که تمامی این مواد باعث تغییرات هورمونی در بدن می شود که باعث به هم خوردن سیستم تعادل هورمونی و در نتیجه کمبود یا اختلال در عملکرد مناسب تخمدان می شود و از آنجا که تمامی رشد اعضای بدن، بخصوص قد، سینه ها و شکل گیری اندام در این برهه اتفاق می افتد، با عدم کنترل مناسب، چاقی های موضعی هنگام بلوغ و پایدار ماندن تغییرات بدنی، عارض می شود که به رژیم غذایی مقاوم می شوند.
مصرف بیش از حد مواد چربی (سوسیس، کالباس، سس ها و چاشنی های مصنوعی) از دلایل رشد بیشتر موهای زائد ذکر به شمار میروند.

images (6)
اختلال در نظم قاعدگی
تحقیقات نشان داده یکی از مسائل مهمی که در زمان بلوغ برای دختران جوان مشکل ساز می شود، اختلال در نظم قاعدگی(پریود) دختران است و از آنجا که هنوز محور مغز تخمدان تکامل پیدا نکرده است ممکن است فرد تا چندین ماه دچار دیرکرد پریود شود یا به صورت نامنظم و به صورت لکه بینی دچار خونریزی شود. دکتر معاون با اشاره به این مطلب، بهترین راهکار را «حفظ آرامش» دانسته و خاطرنشان می کند: در این سن تغییرات هیجانی همراه بحران های روحی می تواند مسائل را تشدید کند.
وی می افزاید: گاهی از سوی برخی پزشکان به دختران جوان، قرص های ضدبارداری تجویز می شود که باید گفت مصرف این قرص ها نه تنها کمکی به وضعیت فرد نخواهد کرد بلکه برای وی پریودی مصنوعی و کوتاه مدتی را به همراه خواهد داشت که طی آن هورمون اضافه ای نیز به بدن تحمیل می شود.
این پزشک متخصص زنان و زایمان مصرف قرص های ضدبارداری را در صورت صلاحدید پزشک، فقط در مواقع خونریزی های زیاد و ظهور کیست های تخمدانی توصیه می کند.
همچنین به اعتقاد وی بهتر است یک تا ۲ سال پس از شروع پریود فرصت تنظیم سیکل های قاعدگی به بدن داده شود و در این دوران فرد با مصرف رژیم های غذایی مناسب، ورزش آهسته و پیوسته (یوگا و مدیتیشن) و جلوگیری از افزایش وزن و رژیم های غذایی توخالی، کاهش وزن و تناسب اندام را در کارهای خود بگنجاند.
اختلالات انعقادی
برخی اوقات اختلالات انعقادی در خانواده ها به صورت نهفته وجود دارد که با شروع پریود در دختران جوان، خود را نشان می دهند به همین دلیل پریودهای طولانی مدتی که در سونوگرافی، دلیل خاصی نیز ندارند (کیست تخمدان) ، حتما باید اختلالاتانعقادی بررسی و جهت درمان کم خونی اقدام شود. دکتر معاون با ابراز این مطلب درخصوص دردهای زمان قاعدگی می افزاید: درد پریود امری اجتناب ناپذیر است و سیکل هایی که همواره همراه با تخمک گذاری صورت می گیرند خواه ناخواه درجاتی از این درد شکم را در زمان پریود (قاعدگی) دارد.
وی درخصوص تشدید درد قاعدگی می گوید: یکی از دلایل این عارضه می تواند به دلیل چرخ محور رحم به صورت آناتومیک باشد، یعنی از آنجا که رحم در حالت عادی به سمت جلو خم است، این حالت در برخی بیش از حد معمول است، به همین دلیل زاویه و گردن رحم مقداری بسته شده و خروج خون با اشکال مواجه می شود. بنابراین دردهای پریود به دلیل افزایش انقباضات رحمی، برای تسهیل خروج خون بیشتر است که طبق نظر پزشک، چگونگی مراحل استراحت در این ایام به فرد توصیه می شود.
همچنین گرم کردن موضعی و استفاده از مسکن هایی که مقدار درد و خونریزی را به میزان قابل توجهی می کاهند از راه های بهبود است. گفته می شود داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همچون دیکلوفناک، ایندومتاسین و ایبوپروفن می توانند در کاهش این عوارض موثر باشند.
رژیم غذایی مناسب
برخلاف این که زنان در زمان قاعدگی میل به خوردن سبزی و میوه جات ندارند، ولی در این ماه، رژیم غذایی پرکلسیم و پروتئین دار و پرهیز از نمک و شیرینی جات می تواند تا حد زیادی در روند بهبود موثر باشد، دکتر معاون با اشاره به این مطلب می افزاید: مصرف برخی از داروهای گیاهی همچون «رازیانه» و قرص های جدید evening prime rose oil نیز بسیار موثرند.
به گفته این متخصص، میزان خونریزی بستگی به اندازه رحم دارد و بیش از ۸۰ سی سی آن در طول یک دوره از عادت ماهانه غیرطبیعی است و ممکن است منجر به کم خونی شود. بخصوص که در تغذیه ایرانی، مواد حاوی پروتئین یا آهن با موادی همچون «نان» ترکیب و باعث کاهش میزان جذب آهن می شود.
کیست های تخمدان
«PCOD» (بیماری تخمدان های پلی کیستیک) است. در این بیماری کیست های ریز به صورت محیطی در اطراف تخمدان وجود دارد و به دلیل اختلال تخمک گذاری و ناشی از اختلالات هورمونی وارد بدن شده و میزان ترشحات هورمون مردانه را افزایش داده و در نتیجه باعث بروز ناباروری های بعدی می شود که از مشخصه های آن، تغییرات هورمونی در آزمایشات، فاصله های زیاد زمان پریود، چاقی و جوش های صورت مقاوم به درمان است.
یک توصیه
با توجه به ضرورت استحمام در زمان قاعدگی اما ورزش «شنا» در این دوران توصیه نمی شود.
دکتر معاون با بیان این مطلب یادآور می شود: با توجه به این که «تامپون» وسیله ای برای عدم خروج خون است ولی استفاده از این روش جهت شنا، توصیه نمی شود چراکه باعث می شود خون به داخل لگن برگردد و بروز برخی از عفونت های پنهان، چسبندگی های داخل لگن و نازایی را برای فرد ایجاد کند.
منبع: آکاایران

ارسال شده در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ توسط پريسا معيني با موضوع نوجوان
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان