آیا باید در خصوص مسائل جنسی با فرزندم صحبت کنم؟

بسیاری از والدین درباره مسائل جنسی با فرزندان خود صحبت نمی کنند و متاسفانه در خانواده های ما ، به تربیت جنسی هنوز به شکل تابو ( چیزی که عرف نیست ) نگاه می کنند . با ما همراه باشید .

چرا تربیت جنسی درخانواده ها انجام نمی شود ؟

زمانی که فرزندان به سن بلوغ می رسند ، باید پدر به فرزند پسر و مادر به فرزند دختر مسائل جنسی را آموزش دهد . وقتی شخصی هیچ اطلاعاتی درباره ی نیازهای جنسی و جنس مخالف خود نداشته باشد و بدون اطلاع وارد زندگی مشترک شود ، نتیجه اش می شود : شکست، ناکامی و نارضایتی!

نبود تفاهم جنسی که اصلی ترین دلیل طلاق است نباید بعد از سه ماه زندگی مشترک مشخص شود . زمانی که کار از کار گذشته است و تازه از زوجین می شنویم که آقا به خانم می گوید : به نیازهای عاطفی و جنسی من بی توجه هستی … یا خانم به آقا می گوید : چیزهایی از تو دیده ام که دیگر دوستت ندارم ! می دانم که با خانم ها ارتباط داری وفیلم مستهجن می بینی .مشاور خانواده و زناشویی اغلب با این موارد روبروست :

خانم جوانی به مطب من آمد و گفت : همسرش هیچ تمایلی به هم آغوشی ، بوسیدن و رابطه جنسی با او را ندارد و همیشه با بی میلی این کار را انجام می دهد . با کم توجهی به احساسات او ، ساعتها روی مبل می نشیند ، حرف نمی زند و روزنامه می خواند . بیشتر با دوستانش وقت می گذراند ، و بقیه ی اوقات هم مشغول کار و یا استراحت است !

در سال ۱۳۹۵ یکی دیگر از مراجعانم که آقایی بود ۳۴ ساله و قصد جدا شدن از همسرش را داشت ، می گفت : همسرش پاسخگوی نیاز های او نیست و با شرکت در مراسم دینی، کمتر به نیازهای او توجه دارد ! در منزل همیشه روسری سر میکند و همیشه با لباس های پوشیده و جوراب ضخیم مشغول کارهای منزل ، آشپزی و عبادت است .

کدام یک از طرفین در بروز پدیده طلاق نقش دارند ؟

نمی توان به صراحت پاسخ داد اما مشکل بزرگی که وجود دارد این است که متاسفانه رفتار ۷۵ درصد خانم های ایرانی بعد از تولد اولین فرزند با همسرشان تغییر می کند و به شوهرشان کمترین توجه را دارند . متاسفانه بین زوج های جوان بعد از تولد فرزند اول ، اختلافات ، شکل جدی تر و تازه ای به خود می گیرد . محل خواب آنها جدا می شود و فراموش می کنند حتی زبانی، از یکدیگر قدردانی کنند و بگویند که عاشق هم هستند …

آقایان ایرانی هم این مشکل را دارند و سهم شان از زندگی در روز تعطیل : پیژامه ، عرق گیر و یک متکاست که باید با جارو برقی از جا تکانشان داد . حاضر نیستند در منزل کمی عطر بزنند و تیشرت های رنگی بپوشند …

متاسفانه، خانم های ایرانی هم با وجود تمام نکات مثبت و پسندیده ای که دارند مدیریت زیبایی ندارند و در جلب رضایت مرد خود تخصصی ندارند!

کدبانوی خانه در طول روز برای پختن غذا و نظافت خانه وقت می گذارد اما در زمان ورود همسرش به خانه ، حاضر نیست کمی آرایش کند ، تاپ بپوشد ، و یا از گردنبند بدلی و … که آقایان خیلی دوست دارند استفاده کند . متاسفانه بعضی از خانم ها تنها وقتی می خواهند برای خرید ، از منزل خارج شوند بسیار آراسته و شیک می شوند که این موارد ، پایه ی اختلافات زناشویی در سال های بعد است .

 

چرا بیشتر خانواده ها از مشکلات دیگر صحبت می کنند ؟

در پرونده های طلاق ، طرفین دلایلی می آورند که گوش با آن آشنایی داشته باشد اما قضیه چیز دیگری است و آن عدم تفاهم جنسی در زندگی زناشویی است . جوانان مخصوصا آنان که در سن ازدواج هستند در مورد تربیت جنسی هیچ آموزشی از خانواده خود ندیده اند . اطلاعات آنها به چند سی دی فیلم ماهواره ای یا صحبت با دوستان محدود می شود . کدام یک از خانواده های ایرانی زمانی که فرزندانشان به سن بلوغ می رسند درباره ی مشکلات و نیازهای جنسی با آنها سخن می گویند ؟
در دادگاه ها فقط ۱ تا ۱/۵ درصد از زوج ها در نهایت شهامت ، علت طلاق خود را عدم تفاهم در مسائل زناشویی بیان می کنند و بقیه دلایل دیگری می آورند و فقط می خواهند از زندگی مشترکشان نجات پیدا کنند.

 

سهم تربیت جنسی در خانواده های ایرانی چقدر است ؟

ما می دانیم که تنها ۵ درصد از والدین ایرانی با بچه هایشان درباره ی مسائل زندگی و غرایز جنسی صحبت می کنند . ما باید بپذیریم که اگر با فرزندانمان رابطه دوستانه برقرار نکنیم ، آنها هم مسائل ریز و درشت مقتضای سنشان را از ما پنهان خواهند کرد .

مادران باید با فرزند دخترشان درباره تغییر خلق و خو ، ظاهر شدن موهای زائد و زدن آن ، عادت ماهانه ، جوشزدن پوست ، معاینه پستان ها ، آرایش کردن و تاثیر آن، انحراف جنسی ،تاثیر ورزش باشگاهی برای تخلیه انرژی ، فراگرفتن آداب اجتماعی ، مطالعه زیاد و غیره صحبت کنند تا در این رابطه ی متقابل، فرزند به آنها اعتماد کرده و از تمامی علایق و مشکلات خود به راحتی صحبت کند .

 

صحبت کردن به موقع پدر با فرزند پسر درباره مسائل جنسی ، هیجانات و کشش جنسی ،خودارضایی ، ورزش منظم باشگاهی ، نخوردن غذاهای پروتئینی در شب و رویاهای شبانه و معاینه بیضه ها و رعایت بهداشت آن ، خطر انحرافات جنسی از سوی دوستان نزدیک  صحبت شود . همچنین مطالعه زیاد در سن بلوغ ، حتی خواندن مقاله های اجتماعی روزنامه های صبح ، و آشنایی و شناخت نیازهای عاطفی و زناشویی همسر آینده، بسیار اهمیت دارد .

منبع :

ارسال شده در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۶ توسط صمیمی با موضوع فرزندپروری
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان