راهنمای مهارت های تحقیق آنلاین برای دانش آموزان

آموزش مهارت های تحقیق آنلاین به دانش آموزان

آموزش مهارت های تحقیقاتی آنلاین به دانش آموزان، به دلایل بسیاری حائز اهمیت است. به عنوان یک معلم می دانید چطور می توانید در کلاس های خود خیلی سریع به بسیاری از سوالات پاسخ دهید. دانش آموزان شما می توانند دیوانه وار هر آنچه را می گویید بنویسند، کتاب های درسی را که در درس های خود استفاده می کنید را بخوانند و از طریق بحث پیرامون ایده ها با یکدیگر و با شما، چیزهای جدید فرا گیرند. با این حال، امروزه دانش بسیاری از دانش آموزان ناشی از استفاده از اینترنت است، بنابراین مهم است که آنها بدانند که چگونه به درستی از فضای اینترنت به عنوان یک ابزار آموزشی استفاده کنند.

مقاله ای تحت عنوان”آیا دانش آموزان شما می دانند که چگونه در اینترنت جستجو کنند؟” موارد زیر را گزارش میدهد:

“تقسیم بندی دیجیتال جدید، حول محور دانش آموزانی که می دانند چگونه اطلاعات را به طور موثر پیدا کنند و آن دسته از دانش آموزانی که نمی دانند چگونه عمل کنند، می چرخد. یادگیری موثر نحوه جستجو یکی از مهم ترین مهارت هایی است که اکثر معلمان آن را آموزش نمی دهند. آنها معتقدند دانش آموزان نحوه جستجو را میدانند و آنها را برای پیدا کردن اطلاعات در اینترنت آزاد می گذارند. آنها بر این باورند که دانش آموزان مهارت های فکر نقادانه در مورد روش جستجو در فضای اینترنت را دارند. اما متاسفانه، این طور نیست.”

مهارتهای تحقیق آنلاین

تدریس مهارت های تحقیق آنلاین بسیار مهم است، بنابراین شما باید در نظر بگیرید که طرح درس موضوع آموزشی خود را خلاصه کنید تا دانش آموزان بتوانند مهارت های جستجوی خود را بهبود بخشند. این گونه به این مسئله نگاه کنید: آیا فکر می کنید دانش آموزان شما همه چیز را در طرح درس شما می دانند، اما قادر به نوشتن گزارش های کافی در کلاس های بالاتر و دانشگاه نیستند، زیرا نمی دانستند چگونه منابع اینترنتی را پیدا و تجزیه و تحلیل کنند؟

اغلب به راحتی فرض می شود که دسترسی دانش آموزان به فناوری و مهارت های تکنولوژیک آنها به اندازه کافی برای درک بیشتر موضوعات علمی خوب است. در واقع، بسیاری از دانشگاهیان معتقدند که تقسیم دیجیتالی که دانش آموزان موفق و ناموفق را جدا می کند، بر اساس مدارس دارای تجهیزات مدرن تکنولوژی و دسترسی به اینترنت هستند. متأسفانه، مدارسی که دارای چنین تجهیزاتی هستند، می توانند هر ابزار تکنولوژیکی قابل تصور را داشته باشند اما همچنان در مهارت های تحقیقاتی آنلاین با مشکل مواجه هستند.

همچنین مهم است که شما درس هایی در مورد تحقیق آنلاین داشته باشید و از جستجوی خاص برای نشان دادن دانش آموزان در روند یافتن اطلاعات درست استفاده کنید. بسیاری از دانش آموزان (و بزرگسالان) تمایل دارند از اولین منابع اطلاعاتی که پیدا می کنند استفاده کنند. آنها باید اهمیت صبر و عزم را در تلاش برای جستجو فرا گیرند و تنها به یادگیری تکنیک های جستجو پیشرفته، که به آنها در یافتن اطلاعات در سریعترین زمان ممکن کمک می کنند، اکتفا نکنند.

میانبرهای یادگیری مهم هستند، اما دانستن اینکه چه زمانی این میانبرها استفاده شوند، به مراتب مهمتر است. در این مقاله، ۱۰ راهنمایی برای کمک به دانش آموزان برای یافتن و استفاده موثر از اطلاعات آنلاین برای کار گروهی، بررسی میشود.

راهنمای ۱۰ مرحله ای برای آموزش مهارت های تحقیق آنلاین

تمرکز اصلی آموزش مهارت های تحقیق آنلاین باید بر روی کمک به دانش آموزان در استفاده از تفکر انتقادی مستقل باشد تا بدانند که کدام منابع معتبر هستند و چگونه اطلاعات را از منابع مختلف جستجو کنند. در اینجا یک راهنمای ۱۰ مرحله ای ارائه شده است که می توانید از آن استفاده کنید.

توجه: دستورالعملی که می گوید شما باید یک کلمه یا کلماتی را در کادر جستجوی Google مانند «تاریخ» تایپ کنید، کلمه یا کلمات را که باید بعد از دستورالعمل بنویسید.

مرحله ۱: دامنه را توضیح دهید

چند کلمه را در جعبه جستجو Google.com تایپ کنید، که اکثر دانش آموزان شما احتمالا چند بار آن را جستجو کرده اند. مثلا “جنگ جهانی دوم” را تایپ کنید و صدها میلیون نتیجه جستجو را دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که وب سایت ها با دامنه های مختلف از جمله .com، .org، .edu، و غیره به پایان می رسند.

بسیاری از نتایج جستجو، به خصوص دامنه های .com، می توانند وبلاگ شخصی یا کسب و کار فروش خاطرات جنگ جهانی دوم باشند. سپس، حوزه های مختلف را توضیح دهید.

مرحله ۲: جستجوی بهترین دامنه ها

پس از توضیح اینکه چرا بعضی از دامنه ها و برخی منابع معتبر تر از بقیه هستند، زمان نشان دادن یک میانبر بسیار عالی برای محدود کردن جستجوی خود به منابع معتبرتر به دانش آموزان است. کلمه “site” را در جعبه جستجو و پس از آن دو نقطه : و دامنه پس از موضوع مورد جستجو را تایپ کنید.

بنابراین شما می توانید  برای محدود کردن منابع آموزشی، ” جنگ جهانی دوم site:edu  ” را تایپ کنید و برای محدود کردن جستجوی خود به منابع دولتی،” جنگ جهانی دوم site:gov ” را تایپ کنید. این روش یکی از بهترین تکنیک های جستجو پیشرفته برای پیدا کردن بهترین و معتبر ترین اطلاعات است.

مرحله ۳: جستجوی بهترین وب سایت ها

اگر دانش آموزان شما پیرامون رویدادهای جاری اطلاعات جستجو میکنند، ممکن است بدانند که برخی از بهترین وب سایت ها مانند nytimes.com (وب سایت مجله نیویورک تایمز) چه وب سایت هایی هستند. اگر آنها اطلاعات تاریخی را جستجو می کنند، میتوانید از آنها بخواهید که بهترین وبسایت ها را بیابند. به عنوان مثال، میتوانید از آنها بخواهید “بهترین وب سایت های جنگ جهانی دوم” یا “وب سایت های جنگ جهانی دوم برای دانش آموزان” را در کادر جستجوی Google تایپ کنند. سپس، آنها را به استفاده از دستور سایت برای پیدا کردن اطلاعات از آن وب سایت ها، که به نظر می رسد چنین شکلی داشته باشد : “سایت جنگ جهانی دوم: www.pbs.org،” آموزش دهید.

مرحله ۴: جستجو دایره المعارف

دانش آموزان می توانند اطلاعات را از دایره المعارف های مربوطه از طریق همان روش پیدا کنند. زمان خوبی برای یادآوری این نکته است که شما باید به دانش آموزان خود بگویید که دانشنامه های علمی نسبت به ویکیپدیا، که بیشتر آنها توسط افراد غیر متخصص نوشته شده اند، منابع خوبی به شمار میروند. در نهایت، یکی از بهترین موارد استفاده از ویکیپدیا، کمک به پیدا کردن منابع معتبر دیگر است.

مرحله ۵: موضوع را دقیقتر مشخص کنید

برای مثال، اگر دانش آموزان قصد نوشتن گزارشی در مورد جنگ جهانی دوم را دارند، باید از چندین منبع معتبر استفاده کنند. یک روش برای انجام این کار این است که از منابع مختلف برای علل جنگ جهانی دوم، تأثیرات جنگ جهانی دوم و غیره استفاده کنند. بنابراین جستجوی “علل جنگ جهانی دوم” نسبت به جستجوی “جنگ جهانی دوم” بهتر است.

نکته ای دیگر: دانش آموزان می توانند با پیدا کردن اطلاعاتی که به آسانی به شکل pdf و htm خوانده  میشوند، بهتر بهره ببرند. آنها می توانند همانطور که از دستور “site” برای یافتن منابع استفاده می کنند، نوع فایل را نیز تایپ کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند “علل جنگ جهانی دوم filetype: pdf” را تایپ کنند.

مرحله ۶: پیدا کردن مشخصات خاص

ستاره (*) یک ابزار دیگری است که به دانش آموزان هنگام استفاده از تکنیک های جستجو پیشرفته برای جستجوی اطلاعات در اینترنت کمک می کند. اگر آنها به دنبال یک واقعیت مانند یک تاریخ باشند، آنها به سرعت متوجه خواهند شد که گوگل اطلاعات خالی را که جایگزین ستاره شده است پر خواهد کرد. به این ترتیب، تایپ کردن «هیتلر در * به لهستان حمله کرد»، نتیجه دقیق آن را پیدا میکند.

آنها همچنین می توانند از جستجوی گوگل برای پیدا کردن پاسخ به مسائل ریاضی استفاده کنند. تایپ “۴۵۶ + ۴۵۶” دوباره به آنها پاسخ درست می دهد. همچنین می توانند از گوگل برای پیدا کردن تعریف کلمات با تایپ «تعریف» و سپس کلمه ای که می خواهند بدانند، استفاده کنند.

مرحله ۷: نتایج خاص را دنبال کنید

دانش آموزان ممکن است بخواهند اطمینان حاصل کنند که گزارش جنگ جهانی دوم شامل اطلاعاتی درباره رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، فرانکلین روزولت است یا خیر. آنها می توانند علامت + را برای رسیدن به این هدف با تایپ کردن “جنگ جهانی دوم + فرانکلین روزولت” در کادر جستجو استفاده کنند. به طور مشابه، آنها می توانند از علامت منها (-) برای حذف اطلاعات از نتیجه جستجو مانند “جنگ جهانی دوم- ژاپن” استفاده کنند. علاوه بر این، اگر نتیجه جستجو خاص را میخواهند، می توانند نقل قول ها را در یک عبارت چند کلمه ای قرار دهند. تایپ کردن کلمات “بمباران ژاپن به پرل هاربر” تنها نتیجه با همان کلمات خاص را ارائه خواهد داد.

مرحله ۸: اطلاعات زمانی خاص را جستجو کنید

این نکته در موضوعات علمی بسیار مهم است، زیرا اطلاعات علمی دائما در حال تغییر اند. دانش آموزانی که درباره ژن درمانی گزارش می نویسند، می خواهند بر آنچه که در سال گذشته انجام شده اند تمرکز کنند. آنها می توانند این کار را با جستجو پیشرفته Google پس از تایپ «ژن درمانی» و سپس سال جاری انجام دهند. لیست ارائه شده به آنها اجازه می دهد اطلاعات دوره زمانی اخیر را انتخاب کنند.

به طور مشابه، دانش آموزان همچنین می توانند “محدوده سفارشی” را برای یافتن منابع از دوره های زمانی مشخص انتخاب کنند. برای مثال، ممکن است آنها بخواهند بدانند که چه دانشمندانی در مورد جنگ جهانی دوم در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ مطلب نوشته اند.

مرحله ۹: از سایر موتورهای جستجو استفاده کنید

گوگل محبوب ترین موتور جستجوگر است، اما اغلب افرادی که از نتایج جستجوی Google ناراضی هستند از موتورهای جستجوی دیگر استفاده می کنند. آنها شامل موتورهای جستجویی هستند که معمولا برای جستجوی اطلاعات روزمره استفاده میشوند، مانند Bing و یاهو و موتورهای جستجو که معمولا توسط محققانی که به دنبال تحقیقات علمی هستند مورد استفاده قرار می گیرند. برای راحتی، در اینجا یک لیست از موتورهای جستجوی محبوب و یک لیست از موتورهای جستجوی علمی است.

مرحله ۱۰: مقاله های این چنینی را به دانش آموزان معرفی کنید

راهنمایی های فوق می توانند روش هایی عالی برای دانش آموزان برای شروع استفاده از تکنیک های جستجو پیشرفته در اینترنت باشد، اما شما احتمالا می خواهید دانش آموزان همچنان آموزش مهارت های تحقیقاتی آنلاین را ادامه دهند. مقالات دیگر پیرامون این مسئله را بیابید و با دانش آموزان به اشتراک بگذارید تا مهارت های تحقیقاتی آنها بهبود یابد.

همان طور که دیدید، آموزش مهارت های تحقیقاتی آنلاین، میتواند برای همه از جمله خود شما مفید باشد تا بتوانید چیزهای بیشتری فرا بگیرید و از آن لذت ببرید. با تمام شدن دوره مدرسه، دانش آموزان تکنیک های جستجوی پیشرفته در فضای اینترنت را از شما هم بیشتر فرا خواهند گرفت. علاوه بر این، شما آنها را با سواد اطلاعاتی ارزشمند و مهارت های ریاضی آشنا کرده اید که به مراتب فراتر از تجربیات کلاس درس است.

ترجمه شده در گروه تأمین محتوای مجله اینترنتی نوجوان

منبع: http://globaldigitalcitizen.org/10-steps-teaching-online-research-skills

#
ارسال شده در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع آموزشی , علمی , مقالات علمی جالب
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان