نکاتی که باید در مهمانی های دوستانه نوجوانان مدنظر قرار داد!

همانطور که می‌دانید رشد اجتماعی در سنین نوجوانی بسیار اهمیت دارد و مهمانی گرفتن و مهمانی رفتن در این سنین یکی از ابزارهای رسیدن به رشد اجتماعی لازم و به قول معروف اجتماعی شدن است. اما مهمانی‌هایی که نظارتی بر آنها صورت نمی‌گیرد و به دور از تدابیر و برنامه‌ریزیهای لازم انجام می شود، ممکن است تبعات خطرناکی به دنبال داشته باشد. در این خصوص نقش شما به عنوان پدر یا مادر در برگزاری یک مهمانی دوستانه و سالم بسیار حیاتی است. در این مقاله نکاتی در خصوص چگونگی نظارت و مدیریت مهمانی های دوستانه نوجوانان به شما والدین گرامی ارائه خواهد شد. با مجله نوجوان در این مقاله همراه باشید.

نکاتی پیرامون مهمانی‌های دوستانه در سنین نوجوانی

وقتی نوجوانی تصمیم به برگزاری یک مهمانی دوستانه می گیرد، خبر آن به زودی از طریق دوستان و گروههای دوستان در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام پخش خواهد شد. به دلیل این انتشار سریع اخبار مهمانی‌های امروزه بسیار بزرگتر از مهمانی‌های دوستانه قدیم برگزار می شود، به طوریکه کنترل آن برای والدین چالش بزرگی محسوب می شود.ممکن است این مهمانی‌ها به صورت دوره ای و هر دفعه در منزل یکی از دوستان انجام شود، در برخی از مواقع ممکن است تا دیر وقت طول بکشد.

هشدار!!

اگر فرزند شما بالای ۱۶ سال سن دارد لازم است نسبت به عدم مصرف دخانیات و الکل در مهمانیها اطمینان حاصل کنید، متاسفانه در برخی خانواده ها نسبت به این مساله حساسیت زیادی از سوی والدین نشان داده نمی شود. گرچه خوشبختانه در کشور ما نسبت به سایر کشورها مصرف الکل در میان نوجوانان و جوانان کمتر شیوع دارد، ولی لازم است شما والدین گرامی نسبت به این مساله کاملا هوشیار باشید و از عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات( حتی قلیان) در مهمانیهای دوستانه اطمینان حاصل کنید. حتما با والدین میزبان از قبل آشنا شده و راجع به این مساله مطمئن شوید.

متاسفانه مصرف الکل در سنین پایینتر تاثیرات جبران ناپذیر و شدیدتری دارد. نوجوانان کنترل کمتری بر رفتارهای خطرناکی که پس از مصرف الکل بروز می کند، دارند. آمار مرگ و میر در اثر مسمومیت با الکل و داروهای روانگردان در نوجوانان بسیار بیشتر از بزرگسالان است. همچنین حوادثی که در اثر تبعات حاصل از مصرف الکل و مواد به وجود می آید در نوجوانان بسیار شدیدتر است.

نکاتی که لازم است والدین بدانند

۱. ارتباط سالم و صداقت در سالم نگه داشتن نوجوانان بسیار اهمیت دارد. نوجوانانی که با والدینشان رابطه صمیمی تری دارند و والدین درباره الکل و مواد خطرناک با آنها زیاد صحبت می کنند و آنها را از خطرات مصرف مواد و الکل آگاه می کنند، ۴۲ درصد کمتر به سمت اینگونه مواد کشیده می شوند. به نوجوانان خود بگویید و از آنها بخواهید که از هر گونه مصرف این مواد در مهمانیها خودداری کنند.

۲. با والدین دیگر در ارتباط باشید. حتما سعی کنید والدین دوستان فرزندتان را بشناسید. اگر فرزندتان قرار است برای مهمانی به منزل دوستش برود، حتما با والدین دوستش تماس بگیرید و از اینکه در تمام مدت مهمانی در خانه میزبان هستند مطمئن شوید. هرگز به فرزندتان اجازه ندهید به منزل دوستانی را که والدینشان را نمی شناسید یا امکان تماس با آنها را ندارید، برود.

۳. این را بدانید شما مسئولیت فرزندتان را به عهده دارید و اگر او در منزل دوست یا دوستانی که نمی شناسید رفتارهای پر خطری مثل مصرف الکل یا دخانیات داشته باشند، این شما هستید که مسئول عواقب آن هستید. اگر در مهمانیهایی که در منزل شما صورت می گیرد مشاهده کردید که کسی از دوستان الکل یا مواد خطرناک دیگری به منزل شما آورده است، حتما هر چه سریعتر با والدینش تماس بگیرید. به نوجوان خود یاد بدهید که نسبت به این مسائل احساس مسئولیت کند و هوشیار باشد، جسارت “نه ” گفتن را در مقابل این خطرات به او بیاموزید.

اگر میزبان یکی از مهمانیهای نوجوانان هستید…

از قبل برنامه ریزی کنید. برنامه ها را با فرزندتان مرور کنید. از فرزندتان بخواهید افراد نا سالم و نامناسب را به مهمانی دعوت نکند. سعی کنید مهمانی را هر چه کوچکتر برگزار کنید. بیش از ۱۰ یا ۱۵ نفر کنترل مهمانی را برای شما سخت خواهد کرد. حتما در تمام مدت حداقل یکی از والدین در مهمانی حضور داشته باشند. از دیگر والدینی که می‌شناسید برای کمک دعوت کنید تا در کنار شما باشند.

هشدار!!!

هرگز برای راحت بودن فرزندتان و بر هم نزدن جمع دوستانه منزل را ترک نکنید، هرگز! .

 • حتما لیستی از مهمانها از قبل تهیه کنید. فقط افرادی را که از قبل دعوت شده اند بپذیرید و از حضور افراد متفرقه خودداری کنید.
 • حتما زمان شروع و پایان مهمانی را از قبل مشخص کنید و به والدین دیگر نیز اطلاع دهید.
 • حتما مطابق با شئونات خانوادگی و اجتماعی قوانینی را برای مهمانی وضع کنید و درباره آنها با فرزندتان صحبت کنید و از او بخواهید برای دوستان خود نیز بازگو کرده و آنها را در جریان این قوانین قرار دهد.
 • از استعمال هرگونه دخانیات (سیگار، قلیان) جدا ممانعت کنید.
 • هیچ کس در طول زمان مهمانی حق ندارد منزل شما را ترک کند و دوباره برگردد.
 • چراغها در تمام مدت روشن بمانند.
 • درب اتاقهایی را که در زمان مهمانی مورد استفاده قرار نمی گیرند حتما از قبل قفل کنید.
 • سعی کنید غذاها و نوشیدنیهای سالم و مورد علاقه نوجوانان را تهیه کنید.
 • سعی کنید حضور داشته باشید ولی خیلی در جمع دوستانه آنان وارد نشوید، در اتاق یا محلی که تسلط نسبی به فضای مهمانی دارد بمانید و هر از گاهی به بهانه پذیرایی در جمع وارد شوید و نظارت کنید.

اگر فرزندتان به مهمانی می‌رود…

  • حتما آدرس محل را داشته باشید و ساعت پایان مهمانی را سوال کنید. از فرزندتان بخواهید اگر مکان مهمانی تغییر کرد، حتما به شما اطلاع دهد. حتی الامکان در ساعتهای مهمانی به محل مورد نظر سر بزنید و از دور نظارت داشته باشید، در پایان بهتر است خودتان به دنبال فرزندتان بروید.
  • حتما با والدین میزبان تماس بگیرید تا مطمئن شوید که یکی از والدین در مهمانی حضور دارد و آن را نظارت می کند. از عدم استعمال هرگونه دخانیات (سیگار، قلیان) مطمئن شوید.
  • حتما با فرزندتان از قبل صحبت کنید و به او یاد بدهید که در هنگام مواجهه با چنین شرایطی چگونه عمل کند.
 • حتما به فرزندتان بگویید که در هر زمان که لازم دید می تواند از مهمانی خارج شود و حتما تلفن همراه داشته باشد تا در این مواقع بتواند با شما تماس بگیرد یا تاکسی بگیرد. سعی کنید خودتان نیز در همان حوالی بمانید تا در صورت لزوم بتوانید سریعا خود را به او برسانید. به او حتما بگویید هرگز در اتومبیل دوستانی که الکل یا هرگونه مواد خطرناک دیگری مصرف کرده است سوار نشوند.
 • حتما تا برگشتن فرزندتان بیدار بمانید. او باید همیشه احساس کند که شما منتظر او هستید و از ساعت برگشت او باخبر می شوید.
 • اگر قرار است بعد از مهمانی در منزل دوستش بماند، حتما با والدین میزبان تماس گرفته و از حضور او در خانه مطمئن شوید ( تا جایی که می توانید از ماندن او در خانه دوستانش پیشگیری کنید).
ارسال شده در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ توسط زهره صمیمی با موضوع برای والدین
نوجوانی دورانی است که در آن هرگونه اشتباه یا قدم نادرست می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده او داشته باشد، چه بسا تمامی زندگی فرد با یک قدم نادرست در این دوران زایل شود.در این مجله اینترنتی که هنوز بسیار کوچک و نوپا است، سعی بر این است تا بهترین مقالات و گزیده کتابهای روانشناسی، تغذیه، ورزشی، ادبیات و... هر آنچه که مختص این گروه سنی است انتخاب، ترجمه و در دسترس شما حواننده محترم قرار گیرد. شما خواننده‌ی گرامی همیشه بهترین راهنما برای ما در این راه خواهید بود، پس همراه همیشگی ما باشید و ما را از نظرات سازنده، انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. زهره صمیمی
سردبیر مجله اینترنتی نوجوان